allstarbasket.gr

Δείτε τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα και τις βαθμολογίες των προκριματικών του Eurobasket 2022.

Στην προκριματική φάση του Eurobasket 2022 συμμετέχουν 32 Εθνικές ομάδες χωρισμένες σε οκτώ ομίλους, των τεσσάρων ομάδων ο καθένας.

Κάθε ομάδα θα δώσει έξι αγώνες. Αρχικά το πρόγραμμα όριζε τρεις εντός και τρεις εκτός έδρας αγώνες, όμως η 3η, η 4η, η 5η και η 6η αγωνιστική θα γίνουν σε γήπεδα “φούσκες” για να αποφευχθούν τυχόν αναβολές και άλλα προβλήματα στις μετακινήσεις των ομάδων λόγω της πανδημίας του κορονοϊού.

Στην τελική φάση που θα γίνει το 2022 σε τέσσερις χώρες, προκρίνονται:

Οι τρεις καλύτερες ομάδες των ομίλων Α’, Δ’, ΣΤ’ και Η’ που είναι ο όμιλος που βρίσκεται η Ελλάδα.

Από τους ομίλους Β’, Γ’ Ε’, Ζ’  προκρίνονται οι δύο ομάδες που θα τερματίσουν ψηλότερα στον όμιλο, μαζί με τις τέσσερις συνδιοργανώτριες του Eurobasket, Ιταλία (Β’), Τσεχία (Γ’), Γεωργία (Ε’) και Γερμανία (Ζ’).

 

A’ ΟΜΙΛΟΣ- ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

1η Αγωνιστική

Ρουμανία-Ισπανία 71-84

Πολωνία-Ισραήλ 71-75

2η Αγωνιστική

Ισπανία-Πολωνία 69-80

Ισραήλ-Ρουμανία 87-63

3η Αγωνιστική

Ρουμανία-Πολωνία 61-91

Ισραήλ-Ισπανία 95-87

4η Αγωνιστική

Ισραήλ-Πολωνία 78-72

Ισπανία-Ρουμανία 94-41

5η Αγωνιστική

Ρουμανία-Ισραήλ 71-79

Πολωνία-Ισπανία 88-89

6η Αγωνιστική

Ισπανία-Ισραήλ 78-73

Πολωνία-Ρουμανία 88-81

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Α’ ΟΜΙΛΟΥ

  1. ΙΣΡΑΗΛ 5-1 11
  2. ΙΣΠΑΝΙΑ 4-2 10
  3. ΠΟΛΩΝΙΑ 3-3 9
  4. ΡΟΥΜΑΝΙΑ 0-6 6

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ- ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

1η Αγωνιστική

Β.Μακεδονία-Εσθονία 72-81

Ιταλία-Ρωσία 83-64

2η Αγωνιστική

Εσθονία-Ιταλία 81-87

Ρωσία-Β.Μακεδονία 77-67

3η Αγωνιστική

Ιταλία-Β.Μακεδονία 92-84

Εσθονία-Ρωσία 56-84

4η Αγωνιστική

Ρωσία-Ιταλία 66-70

Εσθονία-Β.Μακεδονία (22/2) 84-86

5η Αγωνιστική

Ιταλία-Εσθονία 101-105

Β.Μακεδονία-Ρωσία 77-94

6η Αγωνιστική

Β.Μακεδονία-Ιταλία 87-78

Ρωσία-Εσθονία 75-52

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Β’ ΟΜΙΛΟΥ

  1. ΙΤΑΛΙΑ 4-2 10*
  2. ΡΩΣΙΑ 4-2 10
  3. ΕΣΘΟΝΙΑ 2-4 8
  4. ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 2-4 8

 

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ- ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

1η Αγωνιστική

Τσεχία-Δανία 75-71

Βέλγιο-Λιθουανία 86-65

2η Αγωνιστική

Δανία-Βέλγιο 72-88

Λιθουανία-Τσεχία 97-89

3η Αγωνιστική

Τσεχία-Βέλγιο 62-90

Λιθουανία-Δανία 76-80

4η Αγωνιστική

Δανία-Τσεχία 91-90

Λιθουανία-Βέλγιο 84-71

5η Αγωνιστική

Βέλγιο-Δανία 88-65

Τσεχία-Λιθουανία 74-94

6η Αγωνιστική

Βέλγιο-Τσεχία (22/2) 86-91

Δανία-Λιθουανία (22/2, 19:30)

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Γ’ ΟΜΙΛΟΥ

  1. ΒΕΛΓΙΟ 4-2 10
  2. ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 4-2 10
  3. ΤΣΕΧΙΑ 2-4 8*
  4. ΔΑΝΙΑ 2-4 8

 

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ- ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

1η Αγωνιστική

Κροατία-Σουηδία 72-56

Τουρκία-Ολλανδία 65-72

2η Αγωνιστική

Ολλανδία-Κροατία 59-69

Σουηδία-Τουρκία 87-80

3η Αγωνιστική

Ολλανδία-Σουηδία 78-76

Κροατία-Τουρκία 79-62

4η Αγωνιστική

Ολλανδία-Τουρκία 71-73

Σουηδία-Κροατία 72-87

5η Αγωνιστική

Τουρκία-Σουηδία 88-80

Κροατία-Ολλανδία 57-65

6η Αγωνιστική

Σουηδία-Ολλανδία (22/2) 74-59

Τουρκία-Κροατία (22/2)

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Δ’ ΟΜΙΛΟΥ

  1. ΚΡΟΑΤΙΑ 4-2 10
  2. ΤΟΥΡΚΙΑ 3-3 9
  3. ΟΛΛΑΝΔΙΑ 3-3 9
  4. ΣΟΥΗΔΙΑ 2-4 8

 

 

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ- ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

1η Αγωνιστική

Γεωργία-Ελβετία 96-88

Φινλανδία-Σερβία 58-80

2η Αγωνιστική

Σερβία-Γεωργία 90-94

Ελβετία-Φινλανδία 64-69

3η Αγωνιστική

Ελβετία-Σερβία 92-90

Φινλανδία-Γεωργία 85-91

4η Αγωνιστική

Ελβετία-Γεωργία 84-91

Σερβία-Φινλανδία 75-66

5η Αγωνιστική

Φινλανδία-Ελβετία 92-84

Γεωργία-Σερβία 66-92

6η Αγωνιστική

Σερβία-Ελβετία 88-81

Γεωργία-Φινλανδία 70-78

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Ε’ ΟΜΙΛΟΥ

  1. ΣΕΡΒΙΑ 4-2 10
  2. ΓΕΩΡΓΙΑ 4-2 10*
  3. ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ 3-3 9
  4. ΕΛΒΕΤΙΑ 1-5 7

 

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ- ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

1η Αγωνιστική

Ουγγαρία-Σλοβενία 77-75

Αυστρία-Ουκρανία 83-88

2η Αγωνιστική

Σλοβενία-Αυστρία 85-78

Ουκρανία-Ουγγαρία 60-62

3η Αγωνιστική

Αυστρία-Ουγγαρία 81-83

Σλοβενία-Ουκρανία 84-73

4η Αγωνιστική

Ουκρανία-Αυστρία 70-67

Σλοβενία-Ουγγαρία 84-72

5η Αγωνιστική

Ουγγαρία-Ουκρανία (22/2) 63-97

Αυστρία-Σλοβενία 64-77

6η Αγωνιστική

Ουγγαρία-Αυστρία 81-58

Ουκρανία-Σλοβενία 70-65

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΥ

  1. ΣΛΟΒΕΝΙΑ 4-2 10
  2. ΟΥΚΡΑΝΙΑ 4-2 10
  3. ΟΥΓΓΑΡΙΑ 4-2 10
  4. ΑΥΣΤΡΙΑ 0-6 6

 

Ζ’ ΟΜΙΛΟΣ- ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

1η Αγωνιστική

Μαυροβούνιο-Μ. Βρετανία 81-74

Γερμανία-Γαλλία 83-69

2η Αγωνιστική

Γαλλία-Μαυροβούνιο 85-66

Μ. Βρετανία-Γερμανία 81-73

3η Αγωνιστική

Μ. Βρετανία-Γαλλία 56-79

Γερμανία-Μαυροβούνιο 74-80

4η Αγωνιστική

Γαλλία-Γερμανία 86-74

Μ. Βρετανία-Μαυροβούνιο 74-59

5η Αγωνιστική

Γερμανία-Μ. Βρετανία 81-83

Μαυροβούνιο-Γαλλία 71-73

6η Αγωνιστική

Γαλλία-Μ. Βρετανία (22/2) 73-94

Μαυροβούνιο-Γερμανία (22/2) 82-75

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Ζ’ ΟΜΙΛΟΥ

  1. ΓΑΛΛΙΑ 4-2 10
  2. Μ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ 4-2 10
  3. ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 3-3 9
  4. ΓΕΡΜΑΝΙΑ 1-5 7*

 

Η’ ΟΜΙΛΟΣ- ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

1η Αγωνιστική

Ελλάδα-Βουλγαρία 73-63

Λετονία-Βοσνία 61-62

2η Αγωνιστική

Βουλγαρία-Λετονία 110-104

Βοσνία-Ελλάδα 65-70

3η Αγωνιστική

Ελλάδα-Λετονία 66-77

Βοσνία-Βουλγαρία 88-49

4η Αγωνιστική

Βουλγαρία-Ελλάδα 78-84

Βοσνία-Λετονία 79-73

5η Αγωνιστική

Ελλάδα-Βοσνία 69-84

Λετονία-Βουλγαρία 65-66

6η Αγωνιστική

Βουλγαρία-Βοσνία (22/2) 61-80

Λετονία-Ελλάδα (22/2) 94-97

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Η’ ΟΜΙΛΟΥ

  1. ΒΟΣΝΙΑ 5-1 11
  2. ΕΛΛΑΔΑ 4-2 10
  3. ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 2-4 8
  4. ΛΕΤΟΝΙΑ 1-5 7

 

ΜΕ ΕΝΤΟΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΟΣΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ EUROBASKET

*ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΤΡΙΑ EUROBASKET 2022

ΠροηγούμενοΟι δωρεές και η επιταγή “αγάπης” από την ΚΑΕ Ολυμπιακός
ΕπόμενοΤα highlights του Ελλάδα -Λετονία 97-94 (video)

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.