Με τον Άντονι Κάουαν Τζούνιορ να βάζει τη “σφραγίδα” του ο Προμηθέας επικράτησε εύκολα (85-72) της ΑΕΚ στο εξ αναβολής παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της Basket League και πλέον “αγκαλιάζει” την τετράδα!

Η ομάδα της Πάτρας εκτός από το θετικό αποτέλεσμα κάλυψε και το -3 (73-70) του πρώτου αγώνα στα Άνω Λιόσια αποκτώντας πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο 5λεπτο της τελευταίας περιόδου, όπου ο Προμηθέας «έτρεξε» ένα σερί 12-0 και μετέτρεψε το 60-60 (στο 30’) σε 72-60 (35’) με τον Άντονι Κάουαν Τζούνιορ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Όσο κι αν προσπάθησε η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να επιστρέψει ξανά στο παιχνίδι.

Σπουδαίος για τον Προμηθέα ήταν ο Άντονι Κάουαν Τζούνιορ με 22 πόντους, 12 ασίστ και 8 κερδισμένα φάουλ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ντάστιν Χογκ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από την ΑΕΚ διασώθηκαν ο Ακίλ Μίτσελ και ο Κένι Γουίλιαμς που σημείωσαν από 11 πόντους.

Στην αρχή του παιχνιδιού η ΑΕΚ προηγήθηκε με +7 (8-15 στο 5′) με τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς και τον Κώστα Γόντικα αιφνιδιάζοντας τον αντίπαλο, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μπόρεσαν να κλείσουν το πρώτο 10λεπτο έχοντας ισχνό προβάδισμα (22-21 στο 10’).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στη δεύτερη περίοδο, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα δίνονταν έμφαση στην άμυνα. Ο Προμηθέας έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (47-42 στο 20’) αξιοποιώντας τις κακές επιλογές στο φινάλε της ΑΕΚ που είχε και 3/10 τρίποντα, ενώ ο Νίκος Γκίκας σκόραρε για τους γηπεδούχους.

Στο τρίτο 10λεπτο οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου εξασφάλισαν μια διαφορά 12 πόντων (60-48 στο 27’), εκμεταλλευόμενοι την κακή επίδοση (4/13 τρίποντα) της ΑΕΚ από την περιφέρεια και το εξαιρετικό παιχνίδι του Άντονι Κάουαν Τζούνιορ, αλλά και του Ντάστιν Χογκ.

Οι λύσεις από τους Ακίλ Μίτσελ και Κένι Γουίλιαμς στο επόμενο 3λεπτο επέτρεψαν στην ΑΕΚ να φέρει τον αγώνα στα ίσια (60-60, στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο 10λεπτο το εντυπωσιακό 12-0 του Προμηθέα έδωσε «αέρα» 12 πόντων (72-60 στο 35’) στους Πατρινούς με ηγέτη τον Άντονι Κάουαν Τζούνιορ και κάπου εκεί όλα κρίθηκαν,, αφού η ΑΕΚ όσο κι αν προσπάθησε δεν μπόρεσε να επιστρέψει ξανά ανατρέποντας τη διαφορά και ηττήθηκε από έναν καλύτερο Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-42, 60-60, 85-72.