Χάνλαν

Παίζοντας εκπληκτική άμυνα, ο Άρης (2-4) πέρασε εύκολα με 82-62 από την έδρα του Προμηθέα Πάτρας (4-2) και πέτυχε το τρίτο διπλό του Σαββάτου, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Κάουαν (20π., 5ασ.), Κέλι (18π., 15ρ.), Χάνλαν (17π., 5ρ.) και Λόκετ (11π., 10ρ.) έκαναν τη ζημιά στους Πατρινούς, οι οποίοι ήταν απελπιστικά άστοχοι (5/32 τρίποντα) και είχαν πρώτο σκόρερ τον Χαντ με 16 πόντους. Ο Δημήτρης Αγραβάνης πρόσθεσε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Στο “Δ. Τόφαλος” βρέθηκε και ο Ηλίας Ζούρος, ο οποίος παρακολούθησε τον αγώνα, αφού θα είναι ο επόμενος προπονητής των Πατρινών και αναμένεται να ανακοινωθεί μέσα στις επόμενες ώρες ή το αργότερο την Κυριακή (7/11).

Οι Πατρινοί είχαν σήμερα υπηρεσιακό προπονητή τον Κώστα Ντούβα.

Στον απόηχο της απογοητευτικής εμφάνισης στη Γαλλία και της ήττας από την Μπουρζ, η οποία προκάλεσε αλυσιδωτές εξελίξεις και τη λύση της συνεργασίας με τον Λουίς Κασιμίρο, ο Προμηθέας ηττήθηκε εύκολα εντός έδρας από τον Άρη και έδειξε ότι βρίσκεται σε… κακό φεγγάρι.

Ο Προμηθέας είχε 2/17 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και ο Άρης προηγήθηκε με 30-36, παίζοντας εκπληκτική άμυνα, ειδικά στη δεύτερη περίοδο που κράτησε τους γηπεδούχους στους 10 πόντους.

Ο Άρης συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, ανέβασε τη διαφορά στους 16 πόντους (35-51 στο 27′), με τον Καστρίτη να έχει καταστρώσει εξαιρετικό πλάνο και να έχει κρατήσει άποντο τον Ρέι (0/8 σουτ, 10 ασίστ).

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 42-53, με τους “κιτρινόμαυρους” να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και να αποθεώνονται από τους 300 φιλάθλους του Άρη που έδωσαν βροντερό “παρών” στο “Δ. Τόφαλος”.

Ο Χάνλαν είχε ενοχλήσεις στον δικέφαλο και δεν αγωνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο (θα κάνει μαγνητική), όμως ο νεοφερμένος Τζέιμς Κέλι (MVP της αναμέτρησης) και ο… φευγάτος Λόκετ έφεραν τον Άρη στο +23 (56-79 στο 38′) και μετέτρεψαν σε πάρτι τον αγώνα!

Εκπληκτική παράσταση του Άρη στην Πάτρα, που πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στο Πρωτάθλημα και θύμισε την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου στην πρεμιέρα κόντρα στον Παναθηναϊκό!

Μετά τη λήξη του αγώνα η ΚΑΕ Άρης ευχαρίστησε τον κόσμο που βρέθηκε στην Πάτρα στέλνοντας το εξής μήνυμα: “Μαζί μπορούμε πολλά”!

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 30-36, 42-53, 62-82