Προμηθέας-Ηρακλής

Ο Προμηθέας Πάτρας πλησίασε ακόμα περισσότερο στην 5η θέση της κανονικής περιόδου, χάρη στο 78-69 επί του Ηρακλή, ο οποίος οδεύει προς Α2.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ανέβηκε στο 12-11, ενώ εκείνη του Κώστα Μέξα έπεσε στο 6-17 και, πλέον, βλέπει τα περιθώρια να έχουν στενέψει ασφυκτικά.

Ο Ηρακλής κρατούσε καλά για 17 λεπτά και είχε τα ηνία του αγώνα χάρη στο κρεσέντο του Κώστα Παπαδάκη (άρχισε με 4/4 τρίποντα και τελείωσε με 5/7). όμως, ένα 12-0 σερί του Προμηθέα στα τελευταία 3:30 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου έφερε την αλλαγή των δεδομένων.

Η διαφορά ανέβαινε αργά αλλά σταθερά, ώσπου έφτασε στο +14 προς το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία έκλεισε στο +12 για τους γηπεδούχους.

Ανάλογη η εικόνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το 74-56 στα 05:30 από το τέλος να φανερώνει του λόγου το αληθές. Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης μίλησε, όταν το 76-57 (με 04:55 στο ρολόι) μετατράπηκε σε 76-69 στο 01:05. Μέχρι εκεί.

Ο Τζεράι Γκραντ έγραψε το 78-69 στα 39”, επομένως το όνειρο (γιατί περί ονείρου επρόκειτο έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς) της ανατροπής, έσβησε. Ο “γηραιός” ξύπνησε αργά, ο εφιάλτης συνεχίζεται…

Κόνερ Φράνκαμπ με 18 πόντους, Δημήτρης Αγραβάνης με 14π., 6ασ., 5ρ., Μιχάιλο Άντριτς με 13π., 6ρ., Τρέβις Σίμπσον με 11π. και Ντάριο Χαντ με 10π., χάρισαν τη νίκη στον Προμηθέα.

Ο ηρωικός Ηρακλής των 8 παικτών αντιπαρέταξε τον Κώστα Παπαδάκη (21π.), τον Μπράντον Γκάρετ (17π., 16ρ.) και τους Μάικ Χένρι (11π., 6ρ.), Τζαμάρ Έιμπραμς (11π.).

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 43-34, 64-52, 78-69