Κέντρικ Ρέι
Ο Κέντρικ Ρέι

Με κορυφαίους τους Κέντρικ Ρέι και Τζεράι Γκραντ, ο Προμηθέας Πάτρας (3-1) επιβλήθηκε με 91-77 της Λάρισας (1-3) στο κλειστό “Δ.Τόφαλος”, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Ρέι ήταν ασταμάτητος και σταμάτησε στους 29 πόντους με 5/7 τρίποντα, ενώ ο Γκραντ μέτρησε 14 πόντους και 13 ριμπάουντ. Από 10 πόντους πέτυχαν οι Χαντ και Γιαννόπουλος.

Από τη Λάρισα προσπάθησαν οι Χάντσον (24π., 8ρ.), Τσαϊρέλης (12π.), Ζάρας (12π.), Κρουμπάλι (11π., 13ρ.) και Σπαν (11π.). Ο Θριτ αγωνίστηκε για 2:38 λόγω τραυματισμού.

Ο Προμηθέας, που ξεκίνησε με ήττα από τη Βαλένθια τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του στο EuroCup, στρέφει πλέον την προσοχή του στον εντός έδρας αγώνα με την Γκραν Κανάρια (26/10, 19:30).

Ο αγώνας:

Με τους Κέντρικ Ρέι και Τζεράι Γκραντ σε μεγάλα κέφια, ο Προμηθέας προηγήθηκε νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (16-6 στο 6′), όμως η Λάρισα με τον Τζέιλεν Χάντσον αντέδρασε άμεσα και με ένα επιμέρους 2-13 πήρε το προβάδισμα με 18-19, λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και είχαμε πολλές ισοπαλίες και αλλαγές προβαδίσματος.

Ο Ρέι (18π. στο πρώτο ημίχρονο) σκόραρε για τους γηπεδούχους και ο Γκραντ (10π., 12ρ. στο πρώτο ημίχρονο) μάζευε τα ριμπάουντ, ενώ το ίδιο έκαναν οι Τσαϊρέλης (12π.) και Κρουμπάλι (4π., 9ρ.), αντίστοιχα, από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Ένα τρίποντο του Αϊζάια Μάιλς έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στον Προμηθέα (40-35 στο 19′), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 42-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας μπήκε αποφασισμένος να “καθαρίσει” την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 60-45 στο 25′, με τον ασταμάτητο Ρέι να φτάνει τους 25 πόντους!

Η Λάρισα δεν μπόρεσε να απειλήσει στη συνέχεια και οι Πατρινοί έφτασαν σε μια εύκολη νίκη με το τελικό 91-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 42-37, 69-57, 91-77