Ο Χάντερ Χέιλ οδήγησε εκ του ασφαλούς τον Προμηθέα στη νίκη (111-92) επί του Αμαρουσίου για την 3η αγωνιστική της Basket League, διατηρώντας το αήττητο στο πρωτάθλημα.

Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους και ηγήθηκε στη νίκη επί της ομάδας των βορείων προαστίων. Τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Κάμερον Ρέινολντς με 22 πόντους, ο Χάιμε Ετσενίκε με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Άντονι Κάουαν Τζούνιορ με 21 πόντους και 8 ασίστ. Από το Μαρούσι ο Μάρκο Λούκοβιτς είναι 16 πόντους και ο Αχμέντ Χιλ 15 πόντους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο Κάμερον Ρέινολντς πήρε… φωτιά από τα 6.75 ο Προμηθέας μπήκε δυναμικά με τον Αμερικανό να έχει 2/3 τρίποντα και εξασφάλισε μια σημαντική διαφορά (18-5 στο 6.30’’) για τους Πατρινούς. Οι φιλοξενούμενοι από την μεριά τους πέτυχαν το πρώτο σουτ εντός πεδιάς με τον Χάρη Γιαννόπουλο (14-5 στο 5’) στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου. Η πίεση στην άμυνα συνεχίστηκε από τον Προμηθέα που ανέβασε τη διαφορά στο +14 (28-14 στο 11’). Η προσωρινή χαλάρωση και η άνοδος αγωνιστικά του Αϊζάια Μπρίσκοου και του Μάρκο Λούκοβιτς έδωσε τη δυνατότητα στο Μαρούσι να πλησιάσει στο… σουτ (41-38 στο 18.30’’), ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο +7 (49-42 στο 20’) για τους Πατρινούς.

Στο δεύτεροο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το ματς και με επιμέρους σκορ 19-9 προηγήθηκαν με 68-51 (στο 26’). Μάλιστα, έφτασαν και στο +21 (74-53 στο 26.30’’) με τους Χάιμε Ετσενίκε και Χάντερ Χέιλ να δίνουν λύσεις στην επίθεση, πλάι στον Άντονι Κάουαν Τζούνιορ.

Η προσπάθεια του Αμαρουσίου να πιέσει έφερε αποτέλεσμα, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα με κινητήριους μοχλούς τους Άχμεντ Χιλ και Σακούρ Τζούστον, καθώς επίσης και τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα στο «ζωγραφιστό» μπόρεσαν να πλησιάσουν (75-68 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Παρ’ ολ’ αυτά, στην τελευταία περιόδο οι Πατρινοί πάτησαν ξανά το… γκάζι και έφτασαν σε μια εμφατική νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 49-42, 75-68, 111-92.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μηλαπίδης, Μπακάλης, Στρέμπας.