Τη 18η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες κόντρα στο Προμηθέα πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε με 81-57 στο sold out “Δ. Τόφαλος” της Πάτρας, για τη 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Με αυτή τη νίκη οι “ερυθρόλευκοι” ανέβηκαν στο 15-2 και παραμένουν σταθερά στη 2η θέση, ενώ ο 4ος Προμηθέας έπεσε στο 9-8.

Εντυπωσιακό ντεμπούτο για τον Ολυμπιακό στο ελληνικό πρωτάθλημα έκανε ο Μόουζες Ράιτ, ο οποίος μέτρησε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, όντας ο MVP της αναμέτρησης.

Καλή εμφάνιση και από τους Άλεκ Πίτερς (12π., 5ρ.), Φιλίπ Πετρούσεβ (11π.), Αϊζάια Κάνααν (10π.), Τόμας Γουόκαπ (7π., 7ασ.).

Απουσίασαν οι τραυματίες Φαλ, Μιλουτίνοβ και οι ΜακΚίσικ, Σίκμα που είναι εκτός επτάδας ξένων για το ελληνικό πρωτάθλημα.

Επίσης, δεν αγωνίστηκε ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος γιατί είχε ένα ελαφρύ διάστρεμμα από το παιχνίδι με την Μπάγερν.

Πρώτος σκόρερ των ηττημένων και μοναδικός διψήφιος ήταν ο Χάντερ Χέιλ με 14 πόντους, αλλά και 6/18 σουτ εντός παιδιάς.

Ο Τζορτζ Πάπας (4π. με 1/6 σουτ) αντιμετώπισε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό με τη φανέλα του Προμηθέα, μετά από τη μετακίνησή του, στα μισά της σεζόν.

Την Τρίτη (6/2, 22:00), ο Προμηθέας φιλοξενείται από τη Χάποελ Χολόν στην Ουγγαρία για την 3η αγωνιστική της φάσης των “16” του BCL, ενώ την Πέμπτη (8/2, 21:30), ο Ολυμπιακός παίζει στη Βαλένθια για την 26η αγωνιστική της EuroLeague.

Με κεφάτο τον… μαέστρο Γουόκαπ και τους Πίτερς-Ράιτ να σκοράρουν, ο Ολυμπιακός πήρε νωρίς διψήφια διαφορά (8-19), λίγο πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (11-21).

Η μέγιστη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο ήταν οι 12 πόντοι (11-23) και παρά την πρόσκαιρη αντίδραση των Πατρινών (22-25), οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 12 πόντους (27-39), πριν από το 28-39 του ημιχρόνου.

O Προμηθέας είχε 10/29 σουτ εντός παιδιάς στο πρώτο ημίχρονο και ο Ολυμπιακός 13/26.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά την τρίτη περίοδο και μείωσαν σε 42-45, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σερί 0-14 και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 17 πόντους (42-59).

Μάλιστα, ο Ολυμπιακός έφτασε και στο +18 (45-63) στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τους Πίτερς και Ράιτ να κυριαρχούν.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να κάνουν συντήρηση δυνάμεων ενόψει των ευρωπαϊκών υποχρεώσεών τους και την τελική διαφορά να φτάνει τους 24 πόντους (57-81).

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 28-39, 45-63, 57-81.