ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜακΚίσικ

Ο Ολυμπιακός έκανε μια καλή προπόνηση στο κλειστό “Δ.Τόφαλος” της Πάτρας, αφού επιβλήθηκε με 85-66 του αποδεκατισμένου Προμηθέα, στον εξ αναβολής αγώνα της 16ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός ανέβηκε στο 19-1 έχοντας εξασφαλίσει ουσιαστικά το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας και ετοιμάζεται σιγά-σιγά για τα playoffs της EuroLeague με αντίπαλο τη Μονακό (20/4 το πρώτο ματς), αφού πρώτα υποδεχθεί τη Λάρισα το Σάββατο (16/4, 20:00).

Από την άλλη πλευρά οι Πατρινοί εξακολουθούν να έχουν το τρίτο καλύτερο ρεκόρ (11-7) στη Stoiximan Basket League, όμως σήμερα ήταν φανερό ότι προφύλαξαν παίκτες, αφού είχαν το μυαλό τους στον αγώνα με την ΑΕΚ (17/4, 20:00).

Οι “ερυθρόλευκοι” παρατάχθηκαν χωρίς τον Λιβιό Ζαν Σαρλ, ενώ ο Προμηθέας αγωνίστηκε χωρίς τους Δημήτρη Αγραβάνη (διάστρεμμα), Ρογκαβόπουλο, Γκίκα, Χαντ και Ρέι.

Με τη σημερινή νίκη, ο Ολυμπιακός έκανε το 11/11 κόντρα στον Προμηθέα!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι ΜακΚίσικ (21π. με 5/8 τρίποντα), Ντόρσεϊ (19π. με 7/11 σουτ) και Βεζένκοφ (18π. με 7/8 σουτ).

Από τον Προμηθέα, διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Τανούλης (16π., 7ρ.), Σίμπσον (12π.) και Φράνκαμπ (11π.).

Η εκπληκτική εμφάνιση του 19χρονου Τανούλη:

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με το εντυπωσιακό 4-27 λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως ο Προμηθέας με μπροστάρη τον Τανούλη (10π., 5ρ. στο ημίχρονο) και με ένα επιμέρους 14-2 μείωσε 30-38, από 16-36, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 34-44, με ένα απίθανο σουτ του Άντριτς πίσω από το ταμπλό!

Μετά το 7-27 του πρώτου δεκαλέπτου, οι Πατρινοί έκαναν ένα 27-17 στη δεύτερη περίοδο!

Τα highlights από το εκπληκτικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού:

Το απίθανο buzzer beater του Άντριτς και τα καρφώματα του Ολυμπιακού:

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε μετά τις παρατηρήσεις του Μπαρτζώκα και με ένα επιμέρους 16-23, ξέφυγε με 50-67 στο 30′, με τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ σε πρωταγωνιστικό ρόλο.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στη νίκη με 85-66 και τον Προμηθέα να… κερδίζει από την εμφάνιση του νεαρού Τανούλη, αλλά και την προσαρμογή του Φράνκαμπ.

Τα δεκάλεπτα: 7-27, 34-44, 50-67, 66-85.