Κάνοντας τα απολύτως απαραίτητα, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον Προμηθέα Πάτρας με 69-54 στο κατάμεστο “Δ. Τόφαλος”, στο τελευταίο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Εργκίν Αταμάν παρέμεινε μόνη πρώτη και αήττητη με ρεκόρ 11-0 στο φινάλε του πρώτου γύρου, ενώ αυτή του Ηλία Παπαθεοδώρου είναι σταθερά τρίτη με 7-4.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε μεγάλη ένταση και παρουσιάστηκε κουρασμένος, μετά τα δυο σπουδαία “διπλά” σε Μονακό και Μιλάνο στη “διαβολοβδομάδα” της EuroLeague, αλλά κατάφερε να φτάσει σε μία ακόμα νίκη.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Κέντρικ Ναν (15π.), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (13π.), Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (12π.) και Κώστας Αντετοκούνμπο (10π.), ενώ ο Κώστας Σλούκας μέτρησε 6 πόντους, 8 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι “πράσινοι” παρατάχθηκαν χωρίς τον Ματίας Λεσόρ που τραυματίστηκε στον αγώνα με την Αρμάνι Μιλάνο, τον Κάιλ Γκάι που έμεινε εκτός ελληνικού πρωταθλήματος και τον τραυματία Ιώαννη Παπαπέτρου.

Χωρίς τους τραυματίες Χάντερ Χέιλ, Χάιμε Ετσενίκε, Αντώνη Κόνιαρη και τον Τιμ Φρέιζιερ που αποτελεί παρελθόν, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είχε στη διάθεσή του μόλις έξι παίκτες του βασικού rotation, τους Κάουαν, Τζόουνς, Ρέινολντς, Κόφι, Στέφενς, Χρυσικόπουλο, μαζί με τους Πλώτα, Μπαζίνα, Καραγιαννίδη, Πρέκα, Βασιλείου και Λάγιο.

Κορυφαίος των Πατρινών ήταν ο Κρις Κόφι με 18 πόντους και 20 ριμπάουντ (τα 12 επιθετικά!), ενώ ο Άντονι Κάουαν είχε 13 πόντους με 3/12 σουτ και 9 λάθη.

Ο Κόφι είχε τους 36 από τους 44 βαθμούς αξιολόγησης του Προμηθέα!

Ο Προμηθέας είχε 3/21 τρίποντα και 25 λάθη για μόλις 6 ασίστ, ενώ ο Παναθηναϊκός μέτρησε 8/26 τρίποντα και 16 λάθη για 19 ασίστ!

Για τον Παναθηναϊκό ακολουθεί ο εντός έδρας αγώνας με τον Ερυθρό Αστέρα (28/12, 21:15) για τη 17η αγωνιστική της EuroLeague, ενώ ο Προμηθέας δεν έχει ευρωπαϊκές υποχρεώσεις την ερχόμενη εβδομάδα και θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ (30/12, 17:15) για τη 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Παρά τις σημαντικές απουσίες, ο Προμηθέας ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο (15-18), αφού ο Παναθηναϊκός μπήκε χωρίς μεγάλη ένταση στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” ξέφυγαν με 9 πόντους (19-28) με τον Ναν, όμως οι Πατρινοί απάντησαν με ένα επιμέρους 12-2 και πήραν το προβάδισμα (31-30), λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (31-34).

Ο Προμηθέας είχε 2/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και ο Παναθηναϊκός 1/10…

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αταμάν ήταν βελτιωμένη στην επίθεση, συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και κατάφερε να κλείσει την περίοδο με διψήφια διαφορά (44-54).

Στην τελευταία περίοδο οι επιθέσεις ήταν τραγικές (επιμέρους σκορ 2-3 μετά από 7 λεπτά, 46-57 στο 37′) και ο Παναθηναϊκός έφτασε εύκολα στη νίκη με το τελικό 54-69.

Στο φινάλε του αγώνα οι φίλοι του Παναθηναϊκού αποθέωσαν τους Σλούκα και Αταμάν.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-34, 44-54, 54-69.