Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τουρνουά Orange Trophy το βράδυ της Κυριακής (15/09) επικρατώντας του διοργανωτή, Προμηθέα με 71-69 στην Πάτρα, σε ένα πολύ ανταγωνιστικό ματς που κράτησε σε ενδιαφέρον σχεδόν 3.500 χιλιάδες φιλάθλους που βρέθηκαν στο “Δ.Τόφαλος”.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο φινάλε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών με τον Ντεσόν Τόμας, πρώτο σκόρερ (23π. μετά τους 20 του Σαββάτου) να είναι ο κορυφαίος και να αναδεικνύεται πολυτιμότερος παίκτης του τουρνουά.

Ο Ταϊρίς Ράις πρόσθεσε 15 πόντους για τον Παναθηναϊκό, ενώ για τον Προμηθέα οι κορυφαίοι ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης (17 π.), με τον Λάνγκστον Χολ (18π.)

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα έμοιαζε ισορροπημένο με τους γηπεδούχους να έχουν μια μικρή υπεροχή. Με τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη στη λήξη χρόνου, ο Προμηθέας Πάτρας προηγήθηκε με 19-17 στην Α’ περίοδο.

Με τον Λάνγκστον Χολ να καθοδηγεί και πολύ θετικούς τον Κρις Μπαμπ και τον Δημήτρη Αγραβάνη, η ομάδα του Μάκη Γιατρά, έκλεψε την παράσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Από το 24-23, έφτασε στο +10, 35-25, σαρώνοντας τα επιθετικά ριμπάουντ και με πολύ καλή άμυνα ειδικά στην περιφέρεια, από όπου ο Παναθηναϊκός το προηγούμενο βράδυ, είχε κάνει θραύση! Έπαιξε ρόλο σε αυτό η καλή άμυνα με άρνηση στην τροφοδότηση του Τζίμερ Φριντέτ, τη στιγμή που οι συμπαίκτες του, δεν πρόσφεραν λύσεις.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, είχε μόλις 1/8 τρίποντα στο πρώτο 20άλεπτο, πολύ περιορισμένη, έως κακή δημιουργία, όπως μαρτυρούν οι τρεις ασίστ σε 20 λεπτά.

Την ίδια στιγμή ο Προμηθέας είχε εννέα επιθετικά ριμπάουντ και προηγήθηκε με 40-33 στο ημίχρονο. Η διαφορά συντηρήθηκε στις αρχές της τρίτης περιόδου, (46-39), οπότε ο Παναθηναϊκός, ξαφνικά… άλλαξε “τσιπάκι”.

Μοιάζοντας με ομάδα του… Πεδουλάκη, ανέβασε την πίεση την άμυνα, κυνήγησε μπάλες, έτρεξε και με ηγέτη τον Ντεσόν Τόμας (11π.) προσπέρασε.

Έκλεισε δε την τρίτη περίοδο με σερί 14-0 και με επιμέρους σκορ σε αυτό το δεκάλεπτο, 20-6 προηγήθηκε με 53-46!

Ο Παναθηναϊκός συντήρησε τη διαφορά μέχρι το 58-50, με κορυφαίους, τον Ταϊρίς Ράις που σε αντίθεση με τον πρώτο αγώνα, πήρε περισσότερες προσπάθειες και τον Ντεσόν Τόμας, όμως με 2:48 για το τέλος ο Προμηθέας πλησίασε στους τρεις πόντους, 59-62!

Οι Πατρινοί συνέχισαν να κάνουν θραύση στο επιθετικό ριμπάουντ (έφτασαν στα 20 με 2,5 λεπτά για τη λήξη!!!) και για αυτό επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης.

Το ματς πήγε στον πόντο μέχρι το τέλος και οι Ντεσόν Τόμας, Τζίμερ Φριντέτ ευστόχησαν σε ζευγάρια βολών για το 70-66 του Παναθηναϊκού με 10 δεύτερα.

Ο Κρις Μπαμπ μείωσε σε 70-69 με τρίποντο και στα 2,8 δευτερόλεπτα για τη λήξη, πάλι ο Ντεσόν Τόμας είχε ένα ζευγάρι βολών. Ο Αμερικανός ευστόχησε σε μια και το 71-69 έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Ο Προμηθέας είχε 19/46 δίποντα και 8/36 τρίποντα ο Προμηθέας και 21 επιθετικά ριμπάουντ!!!
Ο Παναθηναϊκός 22/24 βολές, 20/38 δίποντα και 3/17 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-33, 46-53, 69-71

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χολ 18 (2), Μπαμπ 9 (3), Λίποβι, Καφέζας, Αγραβάνης 17 (3), Λόουερι, Κασελάκης 2, Κατσίβελης 1, Φέιερ 8, Μπόγρης 8, Έλις 6, Μαντζούκας.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 23 (2), Ράις 15 (1), Παπαγιάννης 9, Βουγιούκας 2, Παπαδάκης, Τζόνσον 4, Μπράουν, Φριντέτ 10, Γουάιλι 4, Μήτογλου 2, Μπέντιλ.

Δείτε την πλούσια photo gallery από το φωτογραφικό φακό του Intime.gr αλλά και του Βαγγέλη Στόλη: