Το Περιστέρι έκανε το πρώτο break στα playoffs της Stoiximan Basket League, αφού νίκησε εκτός έδρας τον Προμηθέα Πάτρας με 83-66 το απόγευμα της Τετάρτης (12/5)!

Έχοντας χάσει φέτος τρεις φορές σε τρεις αγώνες από τους Πατρινούς, δύο στην κανονική περίοδο και μια στον τελικό του Super Cup, η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκανε ίσως την καλύτερή της εμφάνιση στη χρονιά κι έφυγε με μια εμφατινή νίκη επί ενός ισχυρού αντιπάλου!

Πλέον η σειρά πάει στο Περιστέρι την Παρασκευή και εάν νικήσει το Περιστέρι, περνάει στα ημιτελικά!

Εάν απαντήσει ο Προμηθέας με εκτός έδρας νίκη, η σειρά θα επιστρέψει στην Πάτρα για τρίτο και τελευταίο αγώνα.

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης που είχε αρχίσει τη σεζόν στον Προμηθέα, ήταν ο παίκτης-κλειδί για το Περιστέρι, καθώς πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα στην τελευταία περίοδο για να ωθήσει την ομάδα του στο 69-57 με 6:25 για τη λήξη!

Ένας ακόμα άλλοτε παίκτης του Προμηθέα, ο Μάρβιν Τζόουνς, ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 20 πόντους από 8/12 προσπάθειες, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ενώ 16 πέτυχε ο Τρε ΜακΛιν.

Ο Προμηθέας βρέθηκε σε κακή μέρα, είχε 3/22 τρίποντα, άρχισε με επτά λάθη στην πρώτη περίοδο που πρόσφεραν 12 από τους 24 πόντους του Περιστερίου στο δεκάλεπτο.

Ουσιαστικά έτσι έβαλε τις βάσεις το Περιστέρι για ένα προβάδισμα που κράτησε σε όλον τον αγώνα.

Ίσως ο πρόσφατος τελικός Κυπέλλου, να εμφάνισε πιο “άδεια” την ομάδα της Πάτρας.

Τα αδέλφια Γκραντ και ο Δημήτρης Αγραβάνης πέτυχαν από 15 πόντους, αλλά πλέον δεν υπήρχε άλλος παίκτης να δώσει βοήθειες. Ο Τζιαν Κλαβέλ, που είχε κάνει σπουδαίο τελικό, είχε 1/10 σουτ, τα 0/7 τρίποντα!

Ο Προμηθέας, απείλησε με μια αναλαμπή στο τέλος, όταν χωρίς τον Μάντζαρη στην απέναντι πλευρά του παρκέ, έκανε ένα 7-0 για το 66-71, αλλά ο Τζόουνς με τον Πέτεγουεϊ απάντησαν με το δικό τους 7-0 για τους φιλοξενούμενους και ο αγώνας τελείωσε.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 34-43, 53-60, 66-83

Stoiximan Basket League: Το πρόγραμμα της Α’ φάσης των playoffs