Με περισσότερη διάθεση και πάθος, ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε το Περιστέρι με 75-58 το Σάββατο (26/12) στο “Δ.Τόφαλος” στην 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Μέσα από την άμυνά της, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μάκη Γιατρά πέτυχε μια σημαντική νίκη, που την έψαχνε καιρό, εν μέσω ακατάστατου προγράμματος, λίγων αγώνων και συνεχών αλλαγών στο ρόστερ!

Μάλιστα ακόμα κι ο αγώνας του Σαββάτου, έγινε, εν αναμονή δύο νέων ξένων για τον Προμηθέα, που είδε τον Τζεράι Γκραντ να ντεμπουτάρει με 12 ριμπάουντ και τον Γκάρετ να μην παίζει δευτερόλεπτο, ενώ Τζέιμς και Φέι αποτελούν ήδη παρελθόν!

Ο Ίαν Μίλερ κράτησε όρθιο τον Προμηθέα ( με 20π.) ειδικά στο πρώτο μέρος, ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος και ο Δημήτρης Αγραβάνης έδωσαν πολύτιμες λύσεις!

Ο Γιαννόπουλος πέτυχε 13 από τους 15 πόντους του στη β’ περίοδο, όταν οι Πατρινοί ισορρόπησαν τον αγώνα (35-35), ενώ ο Δημήτρης Αγραβάνης (14π.) με τον πρώην Περιστεριώτη, Γιάννη Αθηναίου, πέτυχαν καθοριστικά τρίποντα στην Δ’ περίοδο.

Πιο σημαντική από όλα όμως, ήταν η διάθεση στην άμυνα, που κράτησε το Περιστέρι σε 9 πόντους στην τρίτη περίοδο και συνολικά 23 πόντους στο β’ 20άλεπτο.

Το Περιστέρι πάλι έκανε πιο πολλά λάθη (19) από τις ασίστ (16) που έδωσε, έδωσε 21 πόντους από αιφνιδιασμό στον Προμηθέα και πήρε μόλις 4, είχε άθλια ποσοστά και συνεχίζει να προβληματίζει ενώ οι αλλαγές είχαν γίνει για να διορθωθεί η εικόνα του!

Ο Προμηθέας έφτασε στο +16 (62-46) στο 33′, με την προσωρινή αφύπνιση του Χάροου και την επιμονή του Πέτεγουεϊ (12π.) το Περιστέρι μείωσε έως τους 7, 65-58, αλλά στα τρία τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έκαναν 10-0 και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στα 20 άστοχα τρίποντα (συνολικά) για το τελικό 75-58!

Ο πρώην παίκτης του Προμηθέα, Βαγγέλης Μάντζαρης είχε 11 πόντους.

Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 7 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Προμηθέας Πάτρας βελτίωσε το ρεκόρ του στο 3-2, ενώ πλέον το Περιστέρι έχει 5-4.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-35, 53-44, 75-58