Με τον Τρέβις Σίμπσον και τον Άντονι Κάουαν Τζούνιορ να πραγματοποιούν πολύ καλή εμφάνιση ο Προμηθέας επικράτησε (91-83) του Περιστερίου στο «Δ. Τόφαλος» για την 21η αγωνιστική της Basket League!

Οι Πατρινοί πλέον έχουν 12-9 και φουντώνουν το ενδιαφέρον της τετράδας στην οποία βρίσκονται ακόμη ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ. Ο Τρέβις Σίμπσον ήταν καταπληκτικός για τους γηπεδούχους με 23 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Άντονι Κάουαν Τζούνιορ (13 πόντους και 13 ασίστ), όπως και οι Τζόρτζ Κόντιτ (15 πόντους, 5 ριμπάουντ), Ντάστιν Χογκ (11 πόντους, 5 ριμπάουντ).

Το Περιστέρι έχει πλέον 13-8 και την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τον Παναθηναϊκό. Οι «κυανοκίτρινοι» με νίκη επί του «τριφυλλιού» κατακτούν την τρίτη θέση, αλλά σε περίπτωση ήττας παραμένουν όλα ρευστά για την τετράδα.

Ο Μάρκους Ντένμον (19 πόντους) και ο Μίρο Μπίλαν (18 πόντους, 9 ριμπάουντ) ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν για την ομάδα του Περιστερίου, ενώ σπουδαία δουλειά έκανε και ο Ίαν Χάμερ (15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δυο ομάδες συμβάδιζαν (6-6 στο 3.30’’), όμως οι λύσεις από τους Τρέβις Σίμπσον και Άντονι Κάουαν Τζούνιορ επέτρεψαν στον Προμηθέα να πάρει μια σημαντική διαφορά (20-10 στο 6.40’’).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με δυο τρίποντα του Νίκου Χουγκάζ, αλλά και καλάθια από τους Ντένμον, Φρανσίσκο και Χάμερ πλησίασαν σε… απόσταση αναπνοής (29-27) πριν ευστοχήσει στη λήξη του πρώτου 10λεπτου (31-27) ο Νίκος Γκίκας.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο (38-33 στο 14’), βρέθηκε και στο +6 (43-37 στο 16’) και σ’ εκείνο το σημείο έκοψε αντικανονικά ο Κόντιτ τον Φρανσίσκο μια φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών στον πάγκο των φιλοξενούμενων. Κάτι για το οποίο είχαν δίκιο στο ριπλέι της φάσης!

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με απόλυτη ισορροπία (47-47, στο 20’), αλλά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη διαμαρτυρήθηκε έντονα γιατί σ’ ένα τόσο ισορροπημένο παιχνίδι εκτός από το καλάθι που δεν μέτρηση οι ελεύθερες βολές ήταν 8-1 και τα φάουλ 8-12 εις βάρος των φιλοξενούμενων!

Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι προηγήθηκε (54-57 στο 23.30’’) με τον Μίρο Μπίλαν, όμως ο Κουλμπόκα και ο Σίμπσον με τρίποντα έδωσαν «αέρα» 9 πόντων (64-55 στο 27’) στους γηπεδούχους. Το Περιστέρι ωστόσο με πιεστική άμυνα και καλάθια του Μάρκους Ντένμον που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του πλησίασαν στο… τρίποντο (68-65 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους Τρέβις Σίμπσον (δυο) και Άντονι Κάουαν Τζούνιορ ξέφυγαν με 12 πόντους (77-65 στο 32’), ενώ βρέθηκαν και στο +13 (84-71 στο 35’).

Στη συνέχεια το Περιστέρι αντέδρασε και πλησίασε (84-80 στο 37’) αξιοποιώντας τα λάθη των γηπεδούχων, όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρ.ώσει την ανατροπή, καθώς ο Προμηθέας διατήρησε τον έλεγχο και έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 47-47, 68-65, 91-83.