Φενέρμπαχτσε

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στο πρωτάθλημα οι Εφές και Φενέρμπαχτσε, που επικράτησαν των Πετκίμ Σπορ και Καρσίγιακα αντίστοιχα.

Η Εφές έφτασε στο 7/7 στα τελευταία ματς (και 8-2 στο πρωτάθλημα), χάρη στην εκτός έδρας νίκη της με 92-82 επί της καταδικασμένης (1-9) Πετκίμ Σπορ.

Το 47-30 του ημιχρόνου φανέρωνε ότι το β’ μέρος δεν θα είχε αγωνία ως προς τον τελικό νικητή.

Κορυφαίος των νικητών ο Φίλιπ Πετρούσεβ, ο οποίος πέτυχε double double με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Επόμενη υποχρέωση για την Εφές το ματς της 3ης Δεκεμβρίου (19:30) με την Μπαρτσελόνα, στο remake του τελικού του Μαΐου.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 30-47, 58-70, 82-92

Ακόμα πιο εύκολο έργο είχε λίγο αργότερα η Φενέρμπαχτσε, ασχέτως αν υποδεχόταν την Καρσίγιακα που είχε ρεκόρ 7-2.

Η ομάδα του Αλεκσάνταρ Τζόρτζεβιτς προηγήθηκε 29-15 στην πρώτη περίοδο και κράτησε τους φιλοξενούμενους στους 15 πόντους και στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο πειστικό 48-30 του ημιχρόνου.

Ισορροπημένο αποδείχθηκε το τρίτο 10λεπτο, αλλά το μόνο που συνέβαινε σταδιακά ήταν να ανεβαίνει η διαφορά.

Επόμενη υποχρέωση για τη Φενέρμπαχτσε, που έχει 9-1 στο πρωτάθλημα και είναι πρωτοπόρος, το εντός έδρας ματς με τη Μονακό στις 2 Δεκεμβρίου (19:45).

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 48-30, 71-49, 91-69