Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην κορυφή της Ελλάδας αφού νίκησε με 87-82 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ την Παρασκευή, στον 5ο τελικό των playoffs της Stoiximan Basket League.

Λίγες μέρες μετά την επιστροφή του στην κορυφή της Ευρώπης μετά από 13 χρόνια, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και σε αυτήν της Ελλαδας, όπου τα δύο τελευταία χρόνια βρέθηκε ο Ολυμπιακός!

Ήταν μια μαγική σειρά, με τους 5 τελικούς να τελειώνουν με μέσο όρο διαφοράς 5 πόντων, απέναντι σε δύο τεράστιες ομάδες.

Ο Κώστας Σλούκας τη σημάδεψε, με το μαγικό β’ δεκάλεπτό του απόψε, όπου πέτυχε 21 από τους 29 πόντους του κι από το -11, η ομάδα του βρέθηκε στο +11.

Ο Τζέριαν Γκραντ πέτυχε 15 πόντους με μεγάλη προσφορά, ειδικά στο Β’ μέρος και 11 είχε ο Λεσόρ που έπαιξε λίγο στο δεύτερο μισό.

Ο Ολυμπιακός που έβγαλε τους τελικούς χωρίς τον Φαλ, είχε τον Πίτερς στους 21 πόντους, τον Παπανικολάου στους 18 και τον Μιλουτίνοβ στους 17.

Ήταν η δεύτερη φορά στην ιστορία των playoffs που μια ομάδα παίρνει τον τίτλο με 3-2 νίκες, ενώ χάνει με 0-2.

Η μοναδική που είχαμε δει έως σήμερα, ήταν το ΑΕΚ-Ολυμπιακός του 2002, που από 0-2, τελείωσε με Πρωταθλήτρια την ΑΕΚ.

Η εξέλιξη του 5ου τελικού

Ο Ολυμπιακός έπιασε “κοιμώμενο” τον Παναθηναϊκό με την έναρξη του αγώνα και τον Εργκίν Αταμάν να παίρνει τάιμ άουτ στο πρώτο δίλεπτο, με το σκορ στο 2-10.

Η διαφορά έφτασε στο +11 για τον Ολυμπιακό, 2-13, 4-15, πριν αφυπνιστεί ο Παναθηναϊκός.

Με επτά συνεχόμενους πόντους του Ματίας Λεσόρ μείωσε, κι ενώ στα 2:38 για τα 10′, πέρασε στο παρκέ ο Σλούκας.

Πέτυχε αμέσως ένα καλάθι, έκλεισε με 4 πόντους την Α’ περίοδο, όπου το σκορ μειώθηκε στο 20-22 στο τέλος.

Πίτερς (9 π.) και τα 4/6 τρίποντα του Ολυμπιακού, έναντι 0/6 του Παναθηναϊκού είχαν κάνει τη διαφορά.

Όμως ο Σλούκας έμελλε να μάς χαρίσει ένα ρεσιτάλ που όμοιό του δεν θυμόμαστε σε τελικούς.

Πόσο μάλλον σε 5ο.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πέτυχε 21 πόντους στη β’ περίοδο, από τους 28 του Παναθηναϊκού.

Από την ώρα που μπήκε στον τελικό, πέτυχε 25 από τους 31 πόντους της ομάδας του που έφτασε στο 44-37.

Ο απολογισμός του ήταν 5/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από το -11, στην αρχή, στο +11, 48-37 πριν ο Μιλουτίνοβ μειώσει 48-39 στο ημίχρονο.

Από τα 4/6 τρίποντα της Α΄περιόδου, οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν 0/5 στο Β’ κι ο Παναθηναϊκός 4/6 από τα 0/6 αντίστοιχα!

Ο Ολυμπιακός δεν πανικοβλήθηκε και βγήκε στο παρκέ για τη Γ’ περίοδο με το γνώριμο παιχνίδι του και προσήλωση στο στόχο του.

Με τον Παπανικολάου ηγέτη, και καλή παρουσία των Πίτερς-Μιλουτίνοβ συν τον ΜακΚίσικ, κάλυψε πολύ γρήγορα τη διαφορά, θυμίζοντας την εκκίνηση στην Α’ περίοδο.

Με τον Λεσόρ εκτός με 3 φάουλ, ο Ολυμπιακός βρήκε χώρους ισοφάρισε 50-50 και προσπέρασε 54-56.

Λίγο πριν τα 30′ έφτασε στο 64-61, όμως ο Παναθηναϊκός πρόλαβε να κάνει 4-0 για το προσπέρασμα στο φινάλε της περιόδου. Πρώτα με τον Γκραντ που ήταν κορυφαίος της ομάδας του με 9 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο, και μετά με το καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ του Ερνανγκόμεθ.

Πλην της άμυνάς του, ο Ισπανός έκανε καλή δουλειά και στην άλλη πλευρά, αρχίζοντας με τρίποντο την τελευταία περίοδο για το 68-64, το 7-0 σερί της ομάδας του, με το 5-0 να είναι δικό του.

Αν κι ο Σλούκας μετρούσε πλέον από 2 πόντους, σε Γ’ και Δ’ περίοδο, μέχρι το πεντάλεπτο, ήταν η άμυνα των γηπεδούχων που τους κράτησε και τους έδωσε “αέρα” όσο άδειαζε πλέον η “άμμος στην κλεψύδρα”.

Στα 4:36 ο Ναν πέτυχε το πρώτο του τρίποντο στη βραδιά, σε λήξη χρόνου επίθεσης κι από τα 7,5-8 μέτρα για το +9 του Παναθηναϊκού, 75-66!

Ο Ναν είχε 2/12 σουτ έως τότε, 2/5 δίποντα και 0/7 τρίποντα!

Στην επόμενη άμυνα, ο Αμερικανός έπεσε αιμόφυρτος στο παρκέ. Αφού σηκώθηκε και πήγε στον πάγκο, διαπιστώθηκε ότι έσπασαν τρία δόντια του (!).

Επανήλθε όμως μετά από το τάιμ άουτ για την τελική ευθεία του αγώνα!

Σλούκας και Λεσόρ χρεώθηκαν με 4 φάουλ, κι ενώ ο ΜακΚίσικ μείωσε στους στα 5 2:38 με 1/2 βολές, 77-72.

Ο Ναν έκανε το 79-72 με ένα ακόμα πολύτιμο καλάθι του, όμως Πίτερς και Παπανικολάου, έβαλαν μεγάλα τρίποντα και ο Ολυμπιακός συντήρησε το θρίλερ, μειώνοντας 81-78 στα 1:24. Το κοντό σχήμα του Μπαρτζώκα στο φινάλε απέδωσε καρπούς κι ο ΜακΚίσικ μείωσε στον πόντο, 81-80 στα 59”.

Ο Παναθηναϊκός “πέταξε στα σκουπίδια” την επίθεσή του, ο Ολυμπιακός βρήκε εξαιρετική επίθεση αλλά το σουτ του Γουίλιαμς Γκος στα 12” δεν βρήκε στόχο, ο Ερνανγκόμεθ πήρε ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ.

Όμως έδειξε να πονά στη γάμπα, ζήτησε να εγκατασταθεί και μπήκε στη θέση του ο Ντίνος Μήτογλου, που κληθηκε να εκτελέσει τις βολές στα 11”.

Έκανε 2/2 για το 83-80 και μετά υπέπεσε σε φάουλ στον Γουίλιαμς Γκος που στα 7,8 δεύτερα μείωσε 83-82.

Το “γαϊτανάκι” των σκόπιμων φάουλ έστειλε στα 7,1 τον Ναν στη γραμμή, από όπου έκανε το 85-82.

Στα 7,1 όμως, έγινε το αναπάντεχο, με τον Ολυμπιακό να κάνει παράβαση 5” στην επαναφορά και να χάνει την ευκαιρία τελευταίας επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός ζήτησε φάουλ στον Πίτερς και έκανε αίτημα για challenge και τους διαιτητές να βλέπουν το instand replay.

Στην επαναφορά, του Παναθηναϊκού πλέον, κέρδισε φάουλ ο άποντος έως τότε Γκριγκόνις  που έκανε το 87-82 σφραγίζοντας τη νίκη και τον τίτλο του Παναθηναϊκού.

Στα 5,4 που απέμεναν ο ΜακΚίσικ πήρε το τελευταίο σουτ αλλά δεν βεερήκε στόχο.

5ος αγώνας: 14/6, 21:15 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 87-82

Εξαιρετικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού και στο δεύτερο ημίχρονο (vids)

Διαστημικός Σλούκας με 25 πόντους στο πρώτο ημίχρονο! (vids)

Οι καλύτερες στιγμές του α’ ημιχρόνου στο ΟΑΚΑ (vids)

Δ. Γιαννακόπουλος: Χειραψία με Μπαρτζώκα και έκκληση για κόσμια ατμόσφαιρα (vid)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Η photo gallery του 5ου τελικού

Γιάννης-Άλεξ Αντετοκούνμπο, Καλάθης και Βουγιούκας στο ΟΑΚΑ (vids)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Τα video του pregame

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Οι δωδεκάδες του 5ου τελικού

Παναθηναϊκός: Με Μπαλτσερόφσκι αντί Βιλντόσα οι ξένοι στον 5ο τελικό

Ολυμπιακός: Στήριξη από φιλάθλους στο ξενοδοχείο της αποστολής

Παναθηναϊκός: Το μήνυμα προς τους φιλάθλους του εν όψει 5ου τελικού στο ΟΑΚΑ

Αθλητικός Δικαστής: Πρόστιμο 800 ευρώ στον Ολυμπιακό, απαλλάχθηκε ο Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: 0 11ος πέμπτος τελικός – Πολύ ενδιαφέρουσα η προϊστορία

Stoiximan Basket League: Το πανόραμα των playoffs

Basket League: Όλοι οι τελικοί των playoffs