Πρωταθλήτρια Γερμανίας στέφτηκε την Κυριακή η Άλμπα Βερολίνου που νίκησε στο Μόναχο με 96-81 την Μπάγερν και πήρε τον τίτλο με 3-1 νίκες στους τελικούς των playoffs!

Ήταν μια εντυπωσιακή παράσταση της Άλμπα, μόλις δύο ημέρες μετά την εντός έδρας ήττα της, με 60-90, με την οποία η Μπάγερν είχε μειώσει σε 2-1!

Η ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλεθ είχε πολύ καλή λειτουργία στην επίθεση, που της απέφερε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από την αρχή καθώς και σημαντικό προβάδισμα.

Από τη β’ περίοδο κι έπειτα, ήταν σταθερά σε διψήφια διαφορά πόντων και προηγήθηκε με 52-36 στο ημίχρονο. Ήδη ο Γιοχάνες Τίμαν είχε 13 πόντους με 4/4 σουτ, 5/5 βολές σε 8:08 συμμετοχής στο πρώτο μισό κι άλλους 10 ο Κρις Κουμάντζε (κεντρική φωτογραφία).

Ο Τζαλίν Σμιθ πέτυχε 8 πόντους στην τρίτη περίοδο, όπου η Άλμπα έκανε 12-0 σερί για να ξεφύγει με 24 πόντους διαφοράς (64-40) πριν φτάσει στο +25 (72-47) με 2:38 για τα 30′.

Η Μπάγερν άρχισε με 9-0 σερί το τελευταίο δεκάλεπτο, μείωσε 63-76, όμως σιγά-σιγά η Άλμπα έφτασε πάλι στο +20, 93-73 με 2:34 για το τέλος, για να φτάσει στη νίκη με 96-81.

Ο Τζαλίν Σμιθ, MVP του περσινού πρωταθλήματος με τη Λούντβινγκσμπουργκ, πέτυχε συνολικά 23 πόντους με 6/7 τρίποντα για την Άλμπα, στους 15 έφτασε ο Τίμαν, 14 είχε ο Ταμίρ Μπλατ και 11 ο Κουμάντζε.

Ο Λουκ Σίκμα έδωσε 8 ασίστ.

www.allstarbasket.grΓια την ομάδα του Τρινκιέρι, ο Όγκουστιν Ρούμπιτ είχε 15 πόντους, 12 ο Ντεσόν Τόμας κι από 11 ο Τζέντοβιτς  με τον Ομπστ.

Ήταν το τρίτο συνεχόμενο και 11ο συνολικά πρωτάθλημα για την Άλμπα Βερολίνου.

Πρωταθλήτρια Ιταλίας η Αρμάνι Μιλάνο 81-64 και 4-2 τη Βίρτους Μπολόνια

Οι τροπαιούχοι και οι διεκδικητές όλων των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων – Ο απόλυτος οδηγός