Το τέταρτο συνεχόμενο Πρωτάθλημα Ισραήλ και τρίτο σερί με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο στον πάγκο της, κατέκτησε την Πέμπτη (17/6) η Μακάμπι Τελ Αβίβ!

Στον τρίτο τελικό των playoffs στο κατάμεστο Γιαντ Ελιάου, νίκησε με 73-67 τη Χάποελ Γκαλίλ Γκιλμπόα και με 2-1 νίκες πανηγύρισε τον τίτλο!

Η βραδιά άρχισε υποδειγματικά για τη Μακάμπι αλλά τελείωσε με πολύ άγχος! Διότι η η ομάδα του Σφαιρόπουλου προηγήθηκε 45-29 στο ημίχρονο κι έφτασε στο +21, 50-29 μετά από 2:39 στην τρίτη περίοδο, αλλά στο τέλος, η ομάδα της Γαλιλαίας τη ζόρισε!

Από το 61-47 του τρίτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 61-54 με 5:08 για τη λήξη κι έφτασαν σε απόσταση ενός σουτ, 63-60 στα 3:11 για τη λήξη!

Εκεί ανάλαβαν δράση ο Οθέλο Χάντερ και ο Κρις Τζόουνς. Με 4 πόντους του πρώτου και καλάθι και φάουλ του δεύτερου, η Μακάμπι πήρε ανάσα, πήγε στο 70-60 με 7-0 κι έφτασε στον τίτλο!

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν πρώτος σκότερ της Μακάμπι με 19 πόντους, αλλά πέτυχε τους 16 στο πρώτο ημίχρονο!

Από 10 είχαν Τζόουνς, Καλοϊάρο και 9 ο Όμρι Κάσπι.

Ο Αμίτ Γκέρσον πέτυχε 14 πόντους για την Γκαλίλ Γκιλμπόα με 4/8 τρίποντα, ένα εκ των οποίων εκείνο που μείωσε 63-60.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 42-29, 61-47, 73-67