Ήφαιστος

Ο Ήφαιστος Λήμνου κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο “διπλό” στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη” επί του Ρεθύμνου με 85-82, το απόγευμα της Σαββάτου (29/12) και ανέβηκε στην έβδομη θέση της Basket League.

Ο Ήφαιστος Λήμνου μπήκε πολύ πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφερε γρήγορα να πάρει τα ηνία του αγώνα. Ήδη από την πρώτη περίοδο η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου μπόρεσε να πάρει, όχι μία μεγάλη αλλά σημαντική διαφορά, καθώς στο τέλος του δεκάλεπτου το σκορ ήταν 19-11 υπέρ της ομάδας της Λήμνου.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη και πολύ καλή για τον Ήφαιστο Λήμνου, καθώς μέσω της ευστοχίας του στην επίθεση κατάφερε να ανεβάσει αρκετά τη διαφορά. Πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 12 (25-13).

Ο Ήφαιστος Λήμνου έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο ημίχρονο καθώς προηγήθηκε με 9 (39-30) και συνέχισε στην ίδια απόδοση με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Η διαφορά ξέφυγε από τον έλεγχο της ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου με τους φιλοξενούμενους να την ανεβάζουν ακόμα και στο +19 (57-36) τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Με πρωταγωνιστή τον Ρόλαντς Φρεϊμάνις (20 πόντοι) ο Ήφαιστος έδειχνε ότι έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού.

Το Ρέθυμνο όμως, έκανε ένα επιμέρους 13-2 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο -10 (49-59), για να μπει στη τελευταία περίοδο και να καταφέρει να μειώσει ακόμα και στους 3 (67-64).

Εκεί όμως εμφανίστηκε ο Τάιρον Μπρέιζελτον (17 πόντοι), ο οποίος σημείωσε μεγάλα καλάθια και κράτησε τον Ήφαιστο αρκετά μακριά από το Ρέθυμνο.

Τελικά η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 85-82 και πάτησε στην πρώτη 8αδα στη βαθμολογία της Basket League, καθώς μετράει 6 νίκες και 5 ήττες. Στο Ρέθυμνο δε, ήταν η πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη έπειτα από πέντε ήττες στους ισάριθμους πρώτους εκτός έδρας αγώνες του.

Από την άλλη το Ρέθυμνο Cretan Kings υποχώρησε στο 2-9 και έμεινε πολύ πίσω και κάνοντας την υπόθεση της παραμονής ακόμα δυσκολότερη.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 30-39, 49-59, 82-85

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Ντάνιελς 21 (2), Μπρέισι Ντέιβις 2, Οικονομόπουλος, Ραζής, Χριστοδούλου 6 (1), Γλυνιαδάκης 2, Συγκούνας 2, Μπαρτ 19 (2), Καλογιαννίδης 4 (1), Κλάντον 4, Τζόουνς 3 (1), Τζόνσον 19 (5).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 14 (1), Μανωλόπουλος, Μπρέιζελτον 17 (1), Έβανς 8 (10 ριμπ.), Σμιθ 7 (1), Σταμάτης 2, Διαμαντάκος 2, Χαριτόπουλος 2, Μούρτος 7 (1), Γόντικας 6, Φρεϊμάνις 20 (2), Γουίγκινς.