Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο Πρωτάθλημα, έκανε το Σάββατο στο Λαύριο η ΑΕΚ που νίκησε εμφατικά με 90-75 στη 12η αγωνιστική.

Πήρε έτσι και τη ρεβάνς για την εντός έδρας ήττα της από το Λαύριο στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος και βελτίωσε σε 6-6 το ρεκόρ της.

Το Λαύριο έμεινε στο 4-8.

Ο Τζάστιν Τίλμαν ήταν κορυφαίος της ΑΕΚ με 31 πόντους, ενώ ο Όμηρος Νετζήπογλου  είχε 12 πόντους ο Γιάννης Κουζέλογλου πέτυχε 11 και ο Τζόρνταν ΜακΡέι 13.

O Ζώης Καράμπελας έδωσε δε 13 ασίστ!

Πρώτοι σκόρερ του Λαυρίου ήταν οι Ντε Τζούλιους (19π.), Καστανέδα (17π.) Θόρντον (12π.).

Η υπεροχή της ΑΕΚ ήταν μέσα στη ρακέτα από όπου πήρε 52 πόντους, έναντι μόλις 20 των γηπεδούχων.

H ομάδα του Ζοάν Πλάθα άρχισε με ένα εντυπωσιακό 13-0 σερί τον αγώνα σε 3:44 αγώνα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζάστιν Τίλμαν.

Έφτασε δε στους 10 προσωπικούς πόντους μετά από 4:32 στον αγώνα, όταν έκανε το 15-3!

Οι γηπεδούχοι άρχισαν με 0/8 σουτ πριν ο Ντε Τζούλιους βάλει το πρώτο, στο 4:10 της αναμέτρησης.

Με τον Καστανέδα να παίρνει προσπάθειες, το Λαύριο μείωσε 11-20, όμως με το παιχνίδι της μέσα στη ρακέτα η ΑΕΚ έφυγε με 26-11 για την Α’ περίοδο.

Στο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου, πέρασε στο παρκέ και ο Βασίλης Μουράτος, στον πρώτο αγώνα του με το Λαύριο από την επιστροφή του.

Από τα 2/11 τρίποντα στην Α’ περίοδο, οι παίκτες του Κώστα Μέξα είχαν 5/10 στο Β’ για να μειώσουν σε μονοψήφια επίπεδα και να πλησιάσουν έως τους έξι πόντους, 25-31 στο 14:20.

Ήταν όμως το σημείο που επέστρεψε στο παρκέ ο Τίλμαν, πέτυχε 5 αναπάντητους πόντους κι έκλεισε το ημίχρονο με 19, από 8/11 σουτ, 3/3 βολές σε 14,5 λεπτά συμμετοχής.

Η ΑΕΚ πήγε με +8 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, 45-37.

Η άνοδος των Καστανέδα-Θόρντον έδωσε κάποια ελπίδα ανάκαμψης στους γηπεδούχους, αλλά δίχως σκορ στην αντίπαλη ρακέτα, ήταν δεδομένο ότι η περιφερειακή άμυνα της ΑΕΚ θα τούς ασκούσε μεγαλύτερη πίεση.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +16, 45-61 στο 25:36, με 23 πόντους του Τίλμαν, δείχνοντας να είναι απόλυτα κυρίαρχοι.

Μάλιστα στο τρίτο δεκάλεπτο έκαναν το ίδιο επιμέρους σκορ με την πρώτη περίοδο, 26-11, για να ξεφύγουν με 71-45.

Στο τελευταίο δίλεπτο δε, έκανε το ντεμπούτο του και ο νέος ξένος της ΑΕΚ, Τζόρνταν Μόργκαν.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε έως τους 26 πόντους για την ΑΕΚ, 76-50, υπό το τραγούδι των φίλων της, που είχαν δυναμική παρουσία στο κλειστό της Λαυρεωτικής.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 64-78 στα 3:40, ροκανίζοντας τη διαφορά, εν μέσω μιας σχετικής χαλάρωσης πλέον της ΑΕΚ.

Στα τελευταία 15 δευτερόλεπτα πήρε χρόνο συμμετοχής με την ΑΕΚ ο Μάριος Μαραθωνίτης, μέλος της εφηβικής ομάδας της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 37-45, 45-71, 75-90