Την πρώτη του ήττα στα φετινά φιλικά παιχνίδια γνώρισε ο ΠΑΟΚ, καθώς την Κυριακή (22/09) έχασε με 87-86 από τη Ρίλσκι στον τελικό του διεθνούς τουρνουά «55 years Samel-90»,  στο Samokov της Βουλγαρίας.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκε με διαφορά 22 πόντων (39-17), αλλά το γεγονός ότι οι παίκτες του φορτώθηκαν με αρκετά φάουλ νωρίς στο παιχνίδι, βοήθησε τη Ρίλσκι να φτάσει στην ανατροπή.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος στο πρώτο μισό του αγώνα, παίρνοντας διαφορά 17 πόντων στην πρώτη περίοδο (17-34), ενώ με την έναρξη της δεύτερης περιόδου προηγήθηκε με 22 πόντους (17-39), με τον Άαρον Μπεστ να φτάνει πολύ γρήγορα στους 10 πόντους.

Η Ρίλσκι προσπάθησε να μειώσει και τα κατάφερε ως ένα σημείο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 41-53.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός σε επίθεση και άμυνα, με τη Ρίλσκι να ισοφαρίζει σε 67-67 στο 28΄, πριν πάρει και πάλι ο ΠΑΟΚ το προβάδισμα με 71-76 στο 30΄.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 38΄, όταν ένα τρίποντο του Ζέλεφ έδωσε το προβάδισμα στην Ρίλσκι με 87-85. Ο Γουίγκινς είχε 1/2 βολές 12΄΄ πριν το τέλος, με τον Μποζόφ να αστοχεί και στις 2 λίγο αργότερα, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο ΤζεΚουάν Λιούις  ήταν άστοχο, με αποτέλεσμα να πάρουν οι Βούλγαροι τη νίκη με 87-86.

Τα δεκάλεπτα: 17-34, 41-53, 71-76, 87-86

ΡΙΣΛΚΙ: Χαντζιρούσεφ 3 (1), Μπράουν 26 (4), Τζόνσον 8 (1), Ζέλεφ 19 (4), Μποζόφ 11 (1), Βάσοφ 8 (2), ντούντεφ 2, Μιχαΐλοφ, 3 (1), Μπέργκσντετ 7

ΠΑΟΚ: Λιούις 6 (1), Σμιθ 11 (2), Σχίζας, Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 4, Μπεστ 21 (4), Γουίγκινς 16 (1), Εγκεκέζε 8 (2), Σαρικόπουλος 11, Νόουλς 6