Το Μαρούσι (2-1) ηττήθηκε στο Βέλγιο από τη Σπίρου Σαρλερουά (3-0) με 79-69, για την 3η αγωνιστική του FIBA Europe Cup.

Η βελγική ομάδα παραμένει αήττητη, ενώ η ομάδα του Νίκου Βετούλα γνώρισε την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση.

Το Μαρούσι ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα και προηγήθηκε με διαφορά 9 πόντων (2-11), όμως στη συνέχεια η Σαρλερουά πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και το προβάδισμα (20-18 στο 10′, 41-37 στο ημίχρονο).

Η βελγική ομάδα έκανε ένα επιμέρους 23-15 στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε διψήφια διαφορά, την οποία κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα και έφτασε στη νίκη.

Κάμερον Ρέινολντς (13π.) και Έλβαρ Φρίντρικσον (12π., 7ασ.) είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για το Μαρούσι που είχε 23/60 σουτ εντός παιδιάς.

Μπράντγουικ (13π.), Χόλαντερς (12π.), Κνουντσεν (11π.) και Σμουτ (11π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-37, 63-52, 79-69