ΛΑΥΡΙΟ - ΙΩΝΙΚΟΣ

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Ιωνικός Hellenic Coin (1-4) ο οποίος πέρασε με σκορ 91-81 από το Λαύριο (0-3), στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Μετά τις δύο εκτός έδρας ήττες από Κολοσσό H Hotels και ΠΑΟΚ, το Λαύριο Megabolt ηττήθηκε σήμερα και στον πρώτο εντός έδρας αγώνα του στη φετινή Stoiximan Basket League, από τον Ιωνικό Hellenic Coin, που πέτυχε την πρώτη του νίκη μετά από πέντε αγωνιστικές, με τον Βαγγέλη Αγγέλου να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο του!

Και οι δύο ομάδες αναζητούσαν την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα, όμως οι Νικαιώτες ήταν καλύτεροι και πιο εύστοχοι στη συντριπτική διάρκεια των 40 λεπτών και έφτασαν δίκαια στην επικράτηση.

Σε ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι, ο Ιωνικός προηγήθηκε με 51-43 στο ημίχρονο, όντας πολύ εύστοχος (7/14 τρίποντα στο εικοσάλεπτο και 11/26 συνολικά) και έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Χουγκάζ (18π. όλους στο πρώτο ημίχρονο, 11ρ.), Σμιθ (18π.), Πριτζέτ (16π.) και Χόλογουελ (14π., 9ρ.).

Το Λαύριο ισορρόπησε στο τρίτο δεκάλεπτο, ισοφάρισε 51-51, όμως ο Ιωνικός ξέφυγε ξανά με 8 πόντους (71-79 στο 37′) για να φτάσει σε ένα σημαντικό “διπλό” με το τελικό 81-91.

Μουράτος και Κάρτερ πέτυχαν από 17 πόντους για τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 43-51, 58-63, 81-91

Stoiximan Basket League: Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής