Με κορυφαίο τον Ντάριο Μπριθουέλα η Μπαρτσελόνα νίκησε την Παρασκευή την Άλμπα Βερολίνου με 88-73 στο Παλάου Μπλαουγκράνα, στην πρώτη της νίκη στη σεζόν στη EuroLeague.

O Ισπανός γκαρντ πέτυχε 14 από τους 18 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η ομάδα του έκανε τη διαφορά, απέναντι σε μια ανταγωνιστική Άλμπα που είχε προηγηθεί 53-54.

Άλλους 14 πόντους πέτυχε ο Πάντερ (κεντρική φωτογραφία) και 10 ο Βέσελι, για την Μπαρτσελόνα που είχε πολυφωνία και μοίρασε το χρόνο ανάμεσα σε όλους τους παίκτες της.

Η Άλμπα είχε 3/18 τρίποντα κι έπεσε στο 0-2 ρεκόρ.

Πρώτος της σκόρερ ήταν ο Μάρτιν Χερμανσον με 13 πόντους.

Με τον Τζαμπάρι Πάρκερ να βάζει 7 πόντους στα έξι πρώτα λεπτά, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 7 πόντους, έφτασε στο 19-12, όμως οι Γερμανοί δεν έχασαν άλλη απόσταση.

Είχαν καλές αποφάσεις μέσα στη ρακέτα, πολυφωνία στο σκορ και παρά την ποιότητα και το βάθος που ξεδίπλωσε στο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα, κράτησαν και το ημίχρονο τελείωσε 53-37 για τους Καταλανούς.

Δείτε μια όμορφη συνεργασία του Λαπροβίτολα με τον Μέτου για την Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο:

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 53-44 στη Γ΄περίοδο, όμως ακολούθησαν δύο σερί: πρώτα το 0-10 της Άλμπα για το 53-54 με 7 πόντους του Χέρμανσον και το επόμενο για την Μπαρτσελόνα, για το 63-54 μέχρι να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο.

Δράστης του σερί των γηπεδούχων ήταν κυρίως ο Ντάριο Μπριθουέλα με 7 συνεχόμενους πόντους, ενώ το σερί είχε αρχίσει με τρίποντο ο Αμπρίνες.

Αμπρίνες και Μπριθουέλα συνέχισαν “ζεστοί” στη Δ΄περίοδο και με 8-1 στο πρώτο δίλεπτο, η Μπαρτσελόνα έφτασε στο +16, 71-55.

Πλέον είχε κυριαρχήσει στο παρκέ, είχε το πάνω χέρι στην τελική ευθεία κι έφτασε στην πρώτη της νίκη στη σεζόν με 88-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 43-37, 63-54, 88-73