Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους ’16” του FIBA Europe Cup έκανε την Τρίτη (26/01) στην Ολλανδία ο Ηρακλής, που νίκησε την Κέρμεντ Ουγγαρίας με 94-76.

Ήταν ο πρώτος από τους τρεις αγώνες του ομίλου του, τους οποίους θα δώσει μέχρι την Παρασκευή (29/01) στο Ντεν Μπος της Ολλανδίας.

Με μυαλωμένο παιχνίδι και σωστό προσανατολισμό, η ομάδα του Στέργιου Καλύβα άρχισε να επιβάλλει το δικό της παιχνίδι και όταν στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε την έντασή της στην άμυνα, έκανε και διαφορά που έφτασε έως τους 20 πόντους (84-64)!

Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 24-19 στην πρώτη περίοδο και 50-42 στο ημίχρονο έχοντας 15/17 δίποντα, σε δείγμα της στόχευσής του να χτυπήσει μέσα στη ρακέτα και να μην αναλωθεί σε άσκοπα τρίποντα.

Ο Ολίβιερ Χάνλαν (23π., οι 10 στη Γ’ περίοδο που έγινε η διαφορά) και ο Σκοτ Σαγκς (15π.) ήταν πρώτοι σκόρερ του Ηρακλή.

Ο Σκοτ Σαγκς

Μεγάλη προσφορά είχε ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 11, ενώ ο Σκάιλερ Μπόουλιν πέτυχε 9 πόντους κι έδωσε 6 ασίστ.

Όλη όμως η ομάδα είχε σωστή νοοτροπία, όλοι πρόσφεραν όσα τους αναλογούσαν για να πετύχει ο Ηρακλής την πρώτη από τις νίκες που χρειάζεται.

Ο Σχίζας, ο Καββαδάς, ο Ενετσιόνια, ο Βεργίνης ακόμα κι ο Γιώργος Γκιουζέλης όσο κλήθηκε να προσφέρει.

Το ντεμπούτο του έκανε και ο Ίμπανκς ο οποίος αγωνίστηκε 7:04 και είχε 3 πόντους με 1/1 τρίποντο και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 50-42, 72-60, 94-76

Στον πρώτο αγώνα του ομίλου η ιταλική Ρέτζιο Εμίλια νίκησε με 70-69 τη βελγική Μονς.

Η Ρέτζιο Εμίλια προηγήθηκε με 70-63 και οι Βέλγοι μείωσαν στα τρία δεύτερα στο τελικό, με δύο τρίποντα του Ντούραμ (16π.)

Για τη Ρέτζιο Εμίλια πρώτος σκόρερ ήταν ο Καντλ με 16, ενώ ο Πέτερι Κόπονεν πρόσθεσε 14 με 4/7 τρίποντα.