Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το 1-0 στους τελικούς της Liga Endesa το βράδυ του Σαββάτου, επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 87-67 στο WinZink Center.

Καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με περισσότερη φρεσκάδα και αποτελεσματικότητα στην άμυνα, η Πρωταθλήτρια Ισπανίας έδειξε αποφασιστική για τον πρώτο φετινό της τίτλο, αφού έχασε τη Euroleague αλλά και το Κύπελλο Ισπανίας, από την Μπαρτσελόνα.

Σε όλο το ματς είχε το προβάδισμα, δεν ένιωσε ποτέ απειλή από την Μπαρτσελόνα που στην καλύτερη στιγμή της βραδιάς, μείωσε στους εννέα πόντους!

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε εντυπωσιακά στο παρκέ και προηγήθηκε με 9-0! Ο Φακούντο Καμπάτσο είχε κέφια κι έδειξε από νωρίς ότι θα ηγηθεί της Βασίλισσας!

Δείτε ένα καλάθι του Φακούντο Καμπάτσο μετά από μια καταπληκτική προσποίηση για πάσα!

Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε κι επέστρεψε σύντομα για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 22-17, μόλις πέντεπόντους απόσταση από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Δείτε μια στιγμή έντασης στην πρώτη περίοδο μεταξύ Γκουστάβο Αγιόν-Άνταμ Χάνγκα:

Όμως ήρθε ο Σέρχιο Γιουλ για να σταθεί στο πλευρό του Καμπάτσο! Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πάτησε το γκάζι στη δεύτερη περίοδο για να προηγηθεί με 47-32!

Οι Μαδριλένοι είχαν στο πρώτο μέρος 8/16 τρίποντα (!!!) έναντι 9/15 για δύο, ενώ η Μπαρτσελόνα είχε μόλις 1/7 τρίποντα!

Στηρίχτηκε δε μόνος στις προσπάθειες μέσα στη ρακέτα, όπως στην παρακάτω συνεργασία, τριών παικτών:

Δείτε πώς με καλάθι του στη δεύτερη περίοδο ο Σέρχιο Γιουλ φτάνει στους 11 πόντους σε πολύ μικρό χρόνο συμμετοχής και στέλνει τη Ρεάλ Μαδρίτης στο +13!

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς επέδειξε ιδιαίτερη προσοχή στην περιφερειακή άμυνα, δεν άφησε ελεύθερα σουτ στη Ρεάλ που στην τρίτη περίοδο είχε μόλις 1/6, την ώρα που η Μπάρτσα έκανε στο ίδιο διάστημα 4/5 από τα 6.75μ.!

Για αυτό μείωσε μέχρι τους 9 πόντους πριν κλείσει η τρίτη περίοδος με 63-52. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο και με 11-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά έφτασαν στο +20, 74-54!

Η Μπαρτσελόνα μείωσε προσωρινά στους 11 πριν η Ρεάλ στείλει πάλι τη διαφορά στην τελική της τιμή, στους 20 με το 87-67.

Πρώτοι σκόρερ της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν οι Καμπάτσο με 19, Γιουλ, Τέιλορ και Ράντολφ με 11 πόντους, Ρούντι Φερνάντεθ με 10 και ο Κοσέρ με 9.

Για την Μπαρτσελόνα, ο Τόμας Ερτέλ είχε 14, καλύτερος ήταν ο Οριόλα με 13, από 10 είχαν Σίνγκλετον και Χάνγκα και 7 αλλά με 12 ριμπάουντ ο Κλαβέρ.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 47-32, 63-52, 87-67