Παναθηναϊκός-Πανιώνιος

Με το μυαλό στο… επόμενο Σαββατοκύριακο που αμφότεροι δίνουν τα δικά τους ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ νίκησε με 96-71 τον Πανιώνιο την Κυριακή (10/03) στο ΟΑΚΑ στη 18η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Το 18-0 των “πράσινων” και το 4-14 των “κυανέρυθρων” μένει από τον αγώνα, με τον μεν Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να έχει περισσότερο το νου του στον αγώνα με τον Ολυμπιακό την προσεχή Κυριακή, αφού πρώτα παίξει στη Μόσχα με την ΤΣΣΚΑ στη Euroleague.

Ο δε Πανιώνιος έχει αγώνα “ζωής και θανάτου” το Σάββατο (16/03) στο Ρέθυμνο.

Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά στάθηκε ανταγωνιστικά στο παρκέ του ΟΑΚΑ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Με τον Μπλέικ Χάμιλτον να δείχνει ότι έχει τη δυνατότητα να προσφέρει στον Πανιώνιο, ο Πανιώνιος βρισκόταν μόλις σε πέντε πόντους απόσταση, 32-27 με 6:22 για το ημίχρονο.

Ωστόσο αυτό ξεχωρίζει τις πολύ μεγάλες ομάδες, οι οποίες όταν βρουν το χώρο, προλαβαίνουν σε μικρό χρονικό διάστημα να κάνουν όλη τη δουλειά!

Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έκανε 20-2 επιμέρους σκορ και ξέφυγε 52-29 πριν λήξει το ημίχρονο με 52-32.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού μάλιστα, χρησιμοποίησε για 6:27 σε αυτό το 20άλεπτο τον Βαγγέλη Σακελλαρίου, μέχρι πέρυσι αρχηγό του Πανιώνιου, ο οποίος φέτος είχε παίξει μόνο στον εντός έδρας αγώνα με το Περιστέρι (10/12/2018) δίχως να σκοράρει σε 6:29 συμμετοχής! Τελικά ο Σακελλαρίου έπαιξε 14:12 και πέτυχε τους πέντε πρώτους πόντους του στο φετινό Πρωτάθλημα!

Ο Πανιώνιος από την άλλη συνέχισε ανταγωνιστικός και μάλιστα το κέρδισε το τρίτο δεκάλεπτο, έστω και οριακά, 22-20.

Ο Ντεσόν Τόμας και ο Γιώργος Παπαγιάννης συνέχισαν τις καλές και παραγωγικές εμφανίσεις αφού ήταν πρώτοι σκόρερ της ομάδας τους, ο Τζέιμς Γκιστ ήταν θετικός και πέτυχε και το τρίτο του τρίποντο στη σεζόν, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 7 πόντους, 10 ασίστ, 5 ριμπάουντ αλλά και 6 λάθη σε 22:19 συμμετοχής. Ο Παναθηναϊκός αύξησε η διαφορά στην τελευταία περίοδο κι έφτασε και στο +30 (89-59) πριν ο Πανιώνιος τη ροκανίση για το τελικό 96-71.

Ο Παναθηναϊκός πήρε σχεδόν διπλάσια ριμπάουντ από τον Πανιώνιο (55-28) τα 18 εκ των οποίων επιθετικά, ωστόσο έκανε 21 λάθη δείγμα μιας σχετικής χαλαρότητας με την οποία αντιμετώπισε τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 52-32, 72-54, 96-71