Αγκαλιά με την πρόκρισή της στο Eurobasket 2023 που θα γίνει τον Ιούνιο σε Σλοβενία και Ισραήλ, βρίσκεται η Εθνική Γυναικών  μετά τη νίκη της με 72-65 επί της Μεγάλης Βρετανίας την Κυριακή στη Ρόδο!

Η Ελλάδα έκανε το 4Χ4 και για να κρατήσει την πρώτη προνομιούχο θέση που οδηγεί στα τελικά, αρκεί στον εκτός έδρας αγώνα της με την Πορτογαλία τον Φεβρουάριο, να υπερασπιστεί τη διαφορά 7 πόντων που τη νίκησε στην Ξάνθη.

Η Πορτογαλία νίκησε σήμερα 76-52 στην Εσθονία, βρίσκεται στο 2-2, ενώ Μ.Βρετανία και Εσθονία με 1-3, θα διεκδικήσουν τις πιθανότητες που τους αναλογούν για τη 2η θέση, καθώς 4 καλύτερες δεύτερες ομάδες ομίλων, θα ακολουθήσουν τις 10 πρώτες στα τελικά.

Εξυπακούεται, πώς με μια νίκη στα δύο τελευταία παιχνίδια, ειδικά στην Εσθονία, η Ελλάδα δεν θα χρειαστεί να υπερασπιστεί το +7 επί της Πορτογαλίας.

Η Ελλάδα έκανε σπουδαία εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο, κι ειδικά στο τρίλεπτο για τη λήξη, όπου με 9-0 σερί ξέφυγε στο σκορ με 69-61.

Με 7-0 σερί, η ελληνική ομάδα ξέφυγε με οκτώ πόντους διαφορά, 18-10 πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος 18-12, με τις Παυλοπούλου (8π.), Σπανού (5π., 5 ριμπ.) πρωταγωνίστριες. Όμως σιγά-σιγά άρχισαν τα λάθη, κι όχι μόνο αυτά που καταγράφονται στη στατιστική, αλλά κι οι λάθος αποφάσεις.

Η ελληνική ομάδα έμεινε χωρίς πόντο για έξι λεπτά και η Μεγάλη Βρετανία με τρία συνεχόμενα τρίποντα, απάντησε με 16-0 σερί για το υπέρ της 26-18 μετά από 13:45 αγώνα!

Η Εθνική μας αγχώθηκε, δεν είχε μακρινό σουτ, κι έφτασε στα 12 λάθη σε 15,5 λεπτά, όπου βρέθηκε να χάνει με 20-30!

Τουλάχιστον σε εκείνο το σημείο η Μ.Βρετανία “έχασε” την καλύτερή της παίκτρια, Τέμι Φαγκμπένλε, που έκανε τρίτο φάουλ κι ο προπονητής της την προστάτεψε για τη συνέχεια.

Η ομάδα του Πρέκα έφερε κάπως στα ίσια τον αγώνα, και πήγε στα αποδυτήρια με 0-7, 31-38. Είναι ενδεικτικό της εικόνας του πρώτου μέρους, πώς η μεν Εθνική μας είχε 5 ασίστ για 13 λάθη, την ώρα που η αντίπαλός μας, είχε 13 ασίστ για 6 λάθη.

allstarbasket.grΑυτή η εικόνα άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Εβίνα Σταμάτη έδωσε πνοή στην Εθνική με τα δύο πρώτα της τρίποντα, πέτυχε 8 πόντους σε αυτό το διάστημα και μαζί με τη Φασούλα που πέτυχε άλλους τόσους και τη Σταμολάμπρου να βάζει τη δική της πινελιά, ειδικά στην άμυνα, έφερε τον αγώνα στα μέτρα της.

Ήταν ένα διάστημα που η Μ.Βρετανία έκανε οκτώ λάθη, κι αν δεν υπήρχε το επιθετικό ριμπάουντ της Φαγκμπένλε στα 2 δεύτερα, από το οποίο πήρε βολές, η Ελλάδα θα μπορούσε να είναι μπροστά στο σκορ.

Η Σταμάτη έκανε το 49-48 στα 45” πριν η Φαγκμπένλε κάνει το 49-50, σκορ τρίτης περιόδου.

Η Ανίγκβε με την έφεσή της στο επιθετικό ριμπάουντ, κράτησε ζωντανή την ομάδα της, πετυχαίνοντας οκτώ πρώτους στα πρώτα 3,5 λεπτά της τελευταίας περιόδου, κι ενώ είχε μόλις 3 πόντους στα πρώτα 30 λεπτά.

Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το τελευταίο τρίλεπτο, όπου η Ελλάδα έκανε τη διαφορά. Από το εις βάρος της 60-61, με προσοχή στην άμυνα, αλλά και με την αστοχία των φιλοξενούμενων στο τρίποντο, έκανε ένα πολύτιμο 9-0 σερί για το +8, 69-61 στα 32” για το τέλος!

allstarbasket.grΤο τρίποντο της Σταμάτη για το 65-61 και το κλέψιμο της Φασούλα που έφυγε στο λέι απ για το 67-61 με 1:17” ήταν μακράν οι πιο καθοριστικές φάσεις!

Η Σταμάτη έδωσε πανηγυρικό τόνο στη νίκη, με το νέο της τρίποντο στα 3,7 δεύτερα για το +10 72-62, με τους διαιτητές να δίνουν στη λήξη, φάουλ για τρεις βολές υπέρ της Νόρτον που έκανε το τελικό 72-65.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 31-38, 49-50, 72-65

Ελλάδα (Πρέκας): Φασούλα 22, Παυλοπούλου 11, Σπανού 15 (12ρ.), Σταμάτη 14 (4), Σταμολάμπρου 6, Αλεξανδρή, Χαιριστανίδου, Χριστινάκη 4, Σωτηρίου