www.allstarbasket.gr

Οι πρώτες 12 ομάδες που προκρίνονται στη Β’ φάση των “παραθύρων” της FIBA για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019 πήραν τα “εισιτήριά” τους το βράδυ της Κυριακής 1 Ιουλίου.

Οι υπόλοιπες 12 θα προστεθούν το βράδυ της Δευτέρας, μετά τους αγώνες των υπολοίπων τεσσάρων ομίλων της Ευρωπαϊκής ζώνης της FIBA.

Όλο το ενδιαφέρον ήταν επικεντρωμένο στον Δ’ όμιλο, όπου τελικά η Κροατία, πήρε στο… “photo-finish” το εισιτήριο για τη Β’ Φάση, ενώ στους υπόλοιπους ομίλους η κατάσταση ήταν ξεκάθαρη.

Στον Α’ όμιλο, το Μαυροβούνιο (κεντρική φωτό) πέρασε από την έδρα της Πρωταθλήτριας Ευρώπης, Σλοβενίας, με 87-74, αφήνοντάς την μόνο με δύο νίκες “προίκα” για την επόμενη φάση!

Θυμίζουμε ότι στον επόμενο γύρο οι τρεις πρώτοι κάθε ομίλου, θα διασταυρωθούν με τους τρεις πρώτους του “διπλανού” τους ομίλου.

Εκεί θα παίξουν όλοι με όλους του άλλου ομίλου και οι τρεις πρώτοι κάθε -νέου- ομίλου θα προκριθούν στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας που θα γίνει το 2019. 

Το βράδυ της Δευτέρας διεξάγονται οι τελευταίοι αγώνες της Α’ φάσης στους άλλους τέσσερις ομίλους.

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΖΩΝΗ  ΤΗΣ FIBA 

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

      ΟΜΑΔΑ                Β.           Ν-Η        ΠΟΝΤΟΙ

1    Ισπανία                 12         6-0         497-431

2    Μαυροβούνιο        9           3-3         454-443

3    Σλοβενία               8           2-4         484-492

4    Λευκορωσία            7           1-5         445-514

 

1η Αγωνιστική (24/11/2017)

Μαυροβούνιο – Ισπανία       66-79

Σλοβενία – Λευκορωσία       87-74

 

2η Αγωνιστική (26/11/2017)

Λευκορωσία – Μαυροβούνιο     67-91

Ισπανία – Σλοβενία                 92-84

 

3η Αγωνιστική (23/2/2018)

Μαυροβούνιο – Σλοβενία   63-75

Λευκορωσία – Ισπανία      82-84

 

4η Αγωνιστική (26/2/2018)

Λευκορωσία – Σλοβενία     93-92

Ισπανία – Μαυροβούνιο     79-67

 

5η Αγωνιστική (28/6/2018)

Μαυροβούνιο – Λευκορωσία 80-69

Σλοβενία – Ισπανία 72-83

 

6η Αγωνιστική (1/7/2018)

Σλοβενία – Μαυροβούνιο 74-87

Ισπανία – Λευκορωσία 80-60

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

      ΟΜΑΔΑ            Β.           Ν-Η        ΠΟΝΤΟΙ

1    Τουρκία            10           4-2          443-389

2    Ουκρανία          8            3-2          369-357

3    Λετονία             8            3-2         384-382

4    Σουηδία            7            1-5          398-460

 

1η Αγωνιστική (24/11/2017)

Τουρκία – Λετονία       85-73

Σουηδία – Ουκρανία    76-84

2η Αγωνιστική (26/11/2017)

Λετονία – Σουηδία     82-73

Ουκρανία – Τουρκία   60-67

3η Αγωνιστική (23/2/2018)

Λετονία – Ουκρανία     68-82

Σουηδία – Τουρκία      59-58

4η Αγωνιστική (26/2/2018)

Λετονία – Τουρκία          79-70

Ουκρανία – Σουηδία       77-66

5η Αγωνιστική (28/6/2018)

Τουρκία – Ουκρανία 80-66

Σουηδία – Λετονία 72-82

6η Αγωνιστική (1/7/2018)

Ουκρανία – Λετονία

Τουρκία – Σουηδία 77-52

 

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

      ΟΜΑΔΑ            Β.             Ν-Η        ΠΟΝΤΟΙ

1    Λιθουανία         12             6-0         512-352

2    Πολωνία           9               3-3         436-410

3    Ουγγαρία          9              3-3         414-421

4    Κόσοβο            6               0-6         384-563

 

1η Αγωνιστική (24/11/2017)

Πολωνία – Ουγγαρία        70-60

Κόσοβο – Λιθουανία         61-99

2η Αγωνιστική (26/11/2017)

Λιθουανία – Πολωνία     75-55

Ουγγαρία – Κόσοβο       84-76

3η Αγωνιστική (23/2/2018)

Λιθουανία – Ουγγαρία   80-75

Πολωνία – Κόσοβο        90-62

4η Αγωνιστική (26/2/2018)

Ουγγαρία – Πολωνία      64-57

Λιθουανία – Κόσοβο     106-50

5η Αγωνιστική (28/6/2018)

Πολωνία – Λιθουανία 61-79

Κόσοβο – Ουγγαρία 65-81

6η Αγωνιστική (1/7/2018)

Ουγγαρία – Λιθουανία 50-73

Κόσοβο – Πολωνία 70-103

 

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

      ΟΜΑΔΑ       Β.             Ν-Η        ΠΟΝΤΟΙ

1    Ιταλία          10           4-2         474-405

2    Ολλανδία      9            3-3         434-416

3    Κροατία        9            3-3         431-419

4    Ρουμανία       8             2-4         368-467

1η Αγωνιστική (24/11/2017)

Ολλανδία – Κροατία       68-61

Ιταλία – Ρουμανία          75-70

2η Αγωνιστική (26/11/2017)

Κροατία – Ιταλία             64-80

Ρουμανία – Ολλανδία       75-68

3η Αγωνιστική (23/2/2018)

Ιταλία – Ολλανδία          80-62

Κροατία – Ρουμανία        56-58

4η Αγωνιστική (26/2/2018)

Ρουμανία – Ιταλία          50-101

Κροατία – Ολλανδία        82-78

5η Αγωνιστική (28/6/2018)

Ιταλία – Κροατία 72-78

Ολλανδία – Ρουμανία 77-52

6η Αγωνιστική (1/7/2018)

Ρουμανία – Κροατία

Ολλανδία – Ιταλία

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ

      ΟΜΑΔΑ       Β.             Ν-Η        ΠΟΝΤΟΙ

1    Γαλλία          10            5-0          395-299

2    Ρωσία            8             3-2          380-344

3    Βοσνία           7             2-3          323-402

4    Βέλγιο           5             0-5          313-366

 

1η Αγωνιστική (24/11/2017)

Βοσνία- Ρωσία           81-76

Βέλγιο – Γαλλία         59-70

2η Αγωνιστική (26/11/2017)

Ρωσία – Βέλγιο           76-69

Γαλλία – Βοσνία          84-65

3η Αγωνιστική (23/2/2018)

Βοσνία- Βέλγιο           72-70

Γαλλία – Ρωσία           75-74

4η Αγωνιστική (26/2/2018)

Ρωσία – Βοσνία           70-53

Γαλλία – Βέλγιο         64-49

5η Αγωνιστική (29/6/2018)

Βοσνία- Γαλλία 52-102

Βέλγιο – Ρωσία 66-84

6η Αγωνιστική (2/7/2018)

Βέλγιο – Βοσνία

Ρωσία – Γαλλία

 

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ

      ΟΜΑΔΑ         Β.             Ν-Η        ΠΟΝΤΟΙ

1    Τσεχία            9              4-1          383-350

2    Βουλγαρία      7              2-3          391-395

3    Φινλανδία       7              2-3          362-372

4    Ισλανδία         7              2-3          386-405

 

1η Αγωνιστική (24/11/2017)

Βουλγαρία – Φινλανδία         80-82

Τσεχία – Ισλανδία                89-69

2η Αγωνιστική (26/11/2017)

Φινλανδία – Τσεχία              56-64

Ισλανδία – Βουλγαρία          74-77

3η Αγωνιστική (23/2/2018)

Ισλανδία – Φινλανδία            81-76

Βουλγαρία – Τσεχία              76-78

4η Αγωνιστική (26/2/2018)

Φινλανδία – Βουλγαρία         75-70

Ισλανδία – Τσεχία                 76-75

5η Αγωνιστική (29/6/2018)

Βουλγαρία – Ισλανδία 88-86

Τσεχία – Φινλανδία 77-73

6η Αγωνιστική (2/7/2018)

Τσεχία – Βουλγαρία

Φινλανδία – Ισλανδία

 

Ζ’ ΟΜΙΛΟΣ

      ΟΜΑΔΑ          Β.             Ν-Η        ΠΟΝΤΟΙ

1    Γερμανία         10             5-0          420-333

2    Σερβία             9              4-1          433-361

3    Γεωργία           6              1-4          362-422

4    Αυστρία           5              0-5          321-420

 

1η Αγωνιστική (24/11/2017)

Γερμανία – Γεωργία       79-70

Σερβία – Αυστρία          85-64

2η Αγωνιστική (26/11/2017)

Σερβία – Γεωργία          105-87

Αυστρία – Γερμανία       49-90

3η Αγωνιστική (23/2/2018)

Γερμανία – Σερβία      79-74

Αυστρία – Γεωργία      64-78

4η Αγωνιστική (26/2/2018)

Αυστρία – Σερβία        81-82

Γεωργία – Γερμανία    77-87

5η Αγωνιστική (29/6/2018)

Γεωργία – Σερβία 50-87

Γερμανία – Αυστρία 85-63

6η Αγωνιστική (2/7/2018)

Γεωργία – Αυστρία

Σερβία – Γερμανία

Η’ ΟΜΙΛΟΣ

      ΟΜΑΔΑ        Β.             Ν-Η        ΠΟΝΤΟΙ

1    Ελλάδα          10            5-0          435-376

2    Ισραήλ            7            2-3          371-399

3    Εσθονία           7            2-3          359-381

4    Μ.Βρετανία      6            1-4          381-390

 

1η Αγωνιστική (24/11/2017)

Ισραήλ – Εσθονία                88-68

Μ.Βρετανία – Ελλάδα          92-95

2η Αγωνιστική (26/11/2017)

Ελλάδα – Ισραήλ                 82-61

Εσθονία – Μ.Βρετανία          73-70

3η Αγωνιστική (23/2/2018)

Ισραήλ – Μ.Βρετανία           82-75

Ελλάδα – Εσθονία               87-75

4η Αγωνιστική (26/2/2018)

Εσθονία – Ισραήλ               78-62

Ελλάδα – Μ.Βρετανία          75-70

5η Αγωνιστική (28/6/2018)

Ισραήλ – Ελλάδα 78-96

Μ.Βρετανία – Εσθονία 74-65

6η Αγωνιστική (2/7/2018)

Μ.Βρετανία – Ισραήλ

Εσθονία – Ελλάδα (19.00, ΕΡΤ2)

 

ΠροηγούμενοΠέρασε στη β’ φάση η Κροατία, 90-63 τη Ρουμανία
ΕπόμενοΈγινε το μπαμ: “Βασιλιάς” των Λέικερς για 4 χρόνια ο ΛεΜπρον Τζέιμς!

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.