Ιδανική πρεμιέρα έκανε το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη στο Basketball Champions League επικρατώντας εντός έδρας της Μπνέι Ερτζέλια με 86-70.

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις το Περιστέρι εξασφαλίζοντας το ροζ φύλλο αγώνα στο προπονητικό ντεμπούτο του Βασίλη Σπανούλη.

Η ομάδα των “δυτικών προαστίων” ήταν ανώτερη και στις δυο πλευρές του παρκέ και κατάφερε να κάνει το 1-0 στον 8ο όμιλο του Basketball Champions League επί της Μπνέι Ερτζέλια.

Στο πλευρό των γηπεδούχων ήταν και οι φιλοί της ομάδας που βρέθηκαν στις κερκίδες του κλειστού “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Το Περιστέρι είχε όλα του τα “όπλα” σε ετοιμότητα, αφού σκόραραν οι 10 από τους 12 παίκτες της ομάδας! Ο Μίρο Μπιλάν ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Τον ακολούθησε ο Γάλλος γκαρντ, Σιλβέν Φρανσίσκο με 16π., ενώ 13π. είχε ο Ντέβιν Ντέιβις.

Από τους ηττημένους, Μάουρις Κεμπ έκανε “πράγματα και θάυματα” στο παρκέ, σκοράροντας 24 πόντους και μαζεύοντας 11 ριμπάουντ, ωστόσο η παρουσία του δεν ήταν αρκετή για την ανατροπή.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό του στο ματς, για να προηγηθεί με 11-5 στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Ισραηλινοί έχοντας φανερό πρόβλημα στη δημιουργία άφησαν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν με διψήφιες διαφορές για το 22-10 στο 8′.

Με ένα επιθετικό ξέσπασμα οι παίκτες του Ορέν Αχαρόνι κατάφεραν να μειώσουν για το 26-18 στο 10ο λεπτό.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με το Περιστέρι να προηγείται για 14 στο 15΄ (41-27). Με επιθετική πολυφωνία οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +19 στο 20ο λεπτό του αγώνα, έχοντας ήδη θέσει γερές βάσεις για τη νικηφόρα πρεμιέρα.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι “κυανοκίτρινοι” δεν άφησαν τις άμυνές τους να χαλαρώσουν (είναι χαρακτηριστικό πως και στα τρία πρώτα δεκάλεπτα δέχτηκαν 18 πόντους), συνέχισαν την καλή δουλειά στη δημιουργία και δεν απειλήθηκαν από την Μπνέι για το 73-54 στο 30′.

Με το τελευταίο δεκάλεπτο να έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα το Περιστέρι επέτρεψε κάποια εύκολα καλάθια στους φιλοξενούμενους, ωστόσο με τις διαφορές να κινούνται διαρκώς σε διψήφιες τιμές υπερ της ομάδας του Σπανούλη, η νίκη ανήκε στους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 51-36, 73-54, 86-70

Περιστέρι-Μπνέι Ερτζέλια: Το ντεμπούτο του κόουτς Βασίλη Σπανούλη (vid)

Περιστέρι-Μπνέι Ερτζέλια: Η gallery της πρεμιέρας του BCL