Στο… Τελ Αβίβ, άφησε το καλό του πρόσωπο ο Ολυμπιακός αφού ηττήθηκε την Παρασκευή στο ΣΕΦ με 63-69 από τη Βιλερμπάν στην 20ή αγωνιστική ρης Euroleague.

Μια ήττα που διέκοψε το σερί τριών νικών του Ολυμπιακού, στις οποίες σκόραρε 90 πόντους, αλλά κόντρα στη Βιλερμπάν έκανε φετινό αρνητικό ρεκόρ με 63 πόντους.

Μοιάζει με ήττα που κρατάει ξαφνικά τα πόδια του Ολυμπιακού, δεμένα στην προσπάθεια για την οκτάδα, σε μια βραδιά που ανήμερα των γενεθλίων του, ο Κώστας Σλούκας έμεινε σε 2 πόντους, με καλάθι μάλιστα στα 46” για τη λήξη, κι όπου έλειπαν οι Χασάν Μάρτιν, Κώστας Παπανικολάου, κι ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης δεν μπορούσε να παίξει!

Για τη Βιλερμπάν, μοιάζει με… ανάσταση αυτό το διπλό!

Είναι μόλις το 2ο φετινό της σε δέκα αγώνες μακριά από τη Λυών και μόλις η τρίτη εκτός έδρας νίκη σε 23 εκτός έδρας αγώνες τη διετία της στη Euroleague!

Ενώ ο Κώστας Σλούκας άρχισε τον αγώνα με φόρα… από το Τελ Αβίβ, δίνοντας έξι ασίστ και δίχως ατομική προσπάθεια, τα δύο φάουλ που χρεώθηκε νωρίς, έκοψαν το ρυθμό του Ολυμπιακού.

Η Βιλερμπάν ισοφάρισε 17-17 σε ένα πρώτο δεκάλεπτο με μια σπάνια συνθήκη:

Οι δύο ομάδες είχαν ακριβώς ίδια σουτ: Από 4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/5 βολές και η διαφορά τους ήταν το +1 αμυντικό ριμπάουντ των Γάλλων και η +1 ασίστ των Ελλήνων!

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, αποφάσισε να μην ρισκάρει με τα φάουλ του Σλούκα και δεν τον χρησιμοποίησε στη β’ περίοδο.

Ο Χάρισον που επέστρεψε από τον τραυματισμό του, έδωσε μια πνοή, όμως οι “ερυθρόλευκοι” δεν μπορούσαν να βρουν σκορ με σταθερότητα. Ο Γιαμπουσέλε πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους και με τον Ισμαήλ Μπάκο να κάνει σπουδαία δουλειά στο ριμπάουντ, έβαλαν μπροστά τη Βιλερμπάν με 28-24.

allstarbasket.grΟ Έλις (πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στο ημίχρονο) του έδωσε προσωρινά, προβάδισμα, 29-28 κι οι Γάλλοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 34-33.

Οι Γάλλοι παγίδεψαν με την άμυνά τους τον Ολυμπιακό στην τρίτη περίοδο.

Πίεσαν πολύ την πρώτη πάσα με επιμονή και κινητικότητα που τους επιτρέπουν τα αθλητικά τους προσόντα κι άφησαν τον Ολυμπιακό να ψάχνει λύσεις της τελευταίας στιγμής. Για αυτό είχε πετύχει μόλις 5 πόντους σε 8,5 λεπτά και μόλις μια ασίστ σε όλο το δεκάλεπτο! Κι επίσης 8 λάθη μαζεμένα που έδωσαν τη δυνατότητα στη Βιλερμπάν να τρέξει.

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν 46-38 με 1:31 για τα 30′ και τελικά 51-42 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου!

Το χειρότερο όλων είναι ο ρυθμός δεν άλλαζε κι η Βιλερμπάν είχε παγιώσει το παιχνίδι και το προβάδισμά της. Ούτε ένα μίνι ξέσπασμα από τους περιφερειακούς του Ολυμπιακού, που μείωσε 49-54 με τον Σπανούλη, είχε συνέχεια.

allstarbasket.grΗ Βιλερμπάν μπήκε με +10 στο τελευταίο δίλεπτο (65-55) κι άρχισε να παίζει πλέον και με το χρονόμετρο. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε, μείωσε 63-67 με κλέψιμο και καλάθi του Ζαν Σαρλ, αλλά πλέον δεν του έφτανε ο χρόνος που απέμενε και ηττήθηκε με 63-69.

O Χάρισον με 13 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, 11 πέτυχε ο ΜακΚίσικ και 10 ο Σπανούλης.

Για τη Βιλερμπάν, ο Γιαμπουσέλε άγγιξε το ρεκόρ καριέρας του με 19 και ήταν ο μοδαικός της διψήφιος σκόρερ!

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-34, 42-51, 63-69