Σταθερά στην πέμπτη θέση και με βλέμμα και στην τετράδα, ο Ήφαιστος Λήμνου νίκησε τον ΠΑΟΚ με 77-69 το Σάββατο (29/02) στο “Ν.Σαμαράς” της Λήμνου!

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου επιστράτευσε την άμυνά της στην τελευταία περίοδο όπου κράτησε χωρίς τον πόντο τον ΠΑΟΚ για 5,5 λεπτά και έφτασε στην πολύτιμη νίκη και στο 11-8 στη βαθμολογία.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 5-14, στην τελευταία θέση μαζί με τον Άρη και για 10η φορά σε ισάριθμους αγώνες, γνώρισε την ήττα σε εκτός έδρας αγώνα της EKO Basket League!

Δύο εκ διαμέτρου αντίθετες εικόνες, είχε ο αγώνας στη Λήμνο. Παραγωγικό, με μεγάλο σκορ πρώτο ημίχρονο όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 34-25 στο 14′ πριν απαντήσει ο Ήφαιστος με τον Τέρνερ και φέρει τον αγώνα στα ίσια, 36-36 και προσπεράσει τελικά με 41-40 στο ημίχρονο.

Όμως οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι στην τρίτη περίοδο (0/5 τρίποντα έναντι των 10/18 στο πρώτο 20άλεπτο!), δεν πήγαν στις επαφές και το υπέρ τους 47-41 έγινε 55-56 στα 30 λεπτά αγώνα.

allstarbasket.grΕκεί ήταν που ακούστηκε το “καμπανάκι’ για τους νησιώτες. Μπήκαν με άλλη λογική στην τελευταία περίοδο και με την άμυνά τους έκριναν τον αγώνα:

Άρχισαν με 9-0 σερί και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σκοράρει μετά από 5:39 αγώνα στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο!

Η ομάδα του Κώστα Μέξα είχε 0/12 τρίποντα στην τελευταία περίοδο και 3/12 δίποντα σε μια εικόνα “κατάρρευσης”.

Ο Έλστον Τέρνερ Τζούνιορ (16π.) ήταν εύστοχος από τις βολές, ο Σον Έβανς ήταν κυρίαρχος με 10 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο) και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Τζέρι Σμιθ πρόσθεσε 12 πολύτιμους πόντους.

Πολύ σημαντική προσφορά είχε ο Δημήτρης Σταμάτης (11π.) αλλά και ο Χαριτόπουλος με τα τρία τρίποντα που πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Σόρτερ πέτυχε 20 πόντους για τον ΠΑΟΚ, ο Μπόμπι Μπράουν είχε 11 (τους 8 από το ημίχρονο) και 10 πρόσθεσε ο Τζακόρεϊ Γουίλιαμς, αλλά επίσης οι 8 ήταν από το ημίχρονο σε δείγμα ότι ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε λύσεις στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Πήγαν “τσάμπα” έτσι, τα 20 επιθετικά ριμπάουντ του ΠΑΟΚ που τελείωσε με 4/27 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 41-40, 55-56, 77-69