Με τον Εβάν Φουρνιέ να πετυχαίνει 28 πόντους η Γαλλία κέρδισε τις ΗΠΑ με 83-76 στην πρεμιέρα τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες, την Κυριακή (25/7) στο Τόκιο!

Οι Γάλλοι βρέθηκαν εφτά πόντους πίσω, 67-74 με 3:41 για τη λήξη, όμως τα μεγάλα σουτ του Φουρνιέ, του Μπατούμ και η αστοχία των παικτών του Γκρεγκ Πόποβιτς έφεραν την ανατροπή!

Η Team USA έχασε όλα τα σουτ που επιχείρησε στο τελευταίο τρίλεπτο, μόνο ο Λίλαρντ έβαλε ένα ζευγάρι βολών, αλλά κι αυτό όταν η ομάδα του Κολέ είχε προηγηθεί με 81-74, με 14-0 σερί!

O Μουσταφά Φαλ

Η Γαλλία πήρε μπροστά όταν στην τρίτη περίοδο άρχισε να βάζει τα μακρινά σουτ. Στο πρώτο μισό, όπου έχανε 37-45 είχε 1/11 και μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο, έβαλε 5/8!

Έκανε επιμέρους σκορ 25-11, πήρε το προβάδισμα 62-56 στα 30′, όμως οι Αμερικανοί σοβαρεύτηκαν και με κορυφαίο τον Τζρου Χόλιντεϊ προσπέρασαν έως το 74-67.

Ο άσος των Πρωταθλητών του ΝΒΑ, Μιλγουόκι Μπακς, που έφτασε μόλις χθες στο Τόκιο, μαζί με τον Μπούκερ  (4π., με 1/6 σουτ) και τον Μίντλετον (έπαιξε μόνο 5:27) πέτυχε 12 από τους 18 πόντους του στην τελευταία περίοδο κι έδειχνε να οδηγεί τις ΗΠΑ στην πρώτη της νίκη.

Τζρου Χόλιντεϊ

Μόνο που τα τελευταία 3:40 ήταν ένας εφιάλτης για τις ΗΠΑ, που ζούσαν πάλι το 2019, όταν η Γαλλία τους απέκλεισε με 89-79 στον προημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, στην Κίνα, έστω και με άλλη σύνθεση.

Μέχρι το 2019 η Γαλλία δεν είχε νικήσει ποτέ τους Αμερικανούς!

Τελείωσαν τον αγώνα με 41% στο δίποντο, 31% στο τρίποντο, έναντι 60% και 30% των Γάλλων.

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ πέτυχε 11 πόντους με 3/10 σουτ, ο Κέβιν Ντουράντ 10 πόντους με 4/12 προσπάθεις και μόνο ο Αντεμπάγιο (12π.-10 ριμπ.) στάθηκε στο ύψος του Χόλιντεϊ.

Ο Νάντο Ντε Κολό πέτυχε 13 πόντους για τη Γαλλία, 14 πόντους-9ριμπάουντ είχε ο Ρούντι Γκομπέρ, θετικός ήταν ο νέος παίκτης του Ολυμπιακού, Μουσταφά Φαλ, με 7 πόντους από 5/6 βολές, 1/2 δίποντα και 4 ριμπάουντ.

Ήταν η πρώτη ήττα για τις ΗΠΑ σε Ολυμπιακούς Αγώνες από το… 2004 και την Αθήνα, καθώς έκτοκτε, έχουν κατακτήσει αήττητοι τρία συνεχόμενα χρυσά μετάλλια!

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 37-45, 62-56, 83-76