Κολοσσός-Άρης

Με πρωταγωνιστή τον Κρις Μπάνκστον (21π.-6ρ.), ο Άρης επικράτησε 88-78 του Κολοσσού στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου και ανέβηκε στο 4-1.

Οι γηπεδούχοι κάλυψαν μεγάλο μέρος της απόστασης (-19), ωστόσο δεν απέφυγαν το 2-3 από τη στιγμή που οι “κίτρινοι” ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελευταία περίοδο.

Κατά συνέπεια, παρά την απουσία του πρώτου σκόρερ Βασίλη Τολιόπουλου, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ξόρκισε την κατάρα που την ήθελε να ηττάται στα προηγούμενα 9 παιχνίδια με τον Κολοσσό, καταγράφοντας την τέταρτη σερί νίκη της και ανεβαίνοντας προσωρινά στην κορυφή της Basket League με 9β.

Πλην του Μπάνκστον, ο οποίος σημείωσε τους 20 από τους 21 πόντους του στο α’ ημίχρονο, ο Άρης είχε σε σπουδαία μέρα τον Ρομπέρτο Γκάλινατ (19π.), καθώς και τους Λευτέρη Μποχωρίδη (11π.-6ρ.-7ασ.), Ρόνι Χάρελ (10π.-6ρ.).

Κέρδος των γηπεδούχων ο νεοαποκτηθείς Άντριου Γκάουντλοκ (22π.), ενώ ο Ιωσήφ Κολοβέρος προσέθεσε 11π., οι Λόντον Περαντές, Τάιλερ Πόλι, Λούκα Μπραΐκοβιτς από 10π. και ο Ντάνιελ Ουτόμι είχε 8π.-5ρ.

Εν συγκρίσει με το παιχνίδι κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας, πέραν του Τζέρελ Σίμονς, ο Νίκος Καμαριανός ήταν παρών και ο Ανδρέας Πετρόπουλος απών.

O Άρης, από την πλευρά του, εκτός από τον Βασίλη Τολιόπουλο, δεν είχε στη διάθεσή του τον Διαμαντή Σλαφτσάκη και, βέβαια, τον Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς.

Με 5-0 άρχισε ο Κολοσσός, με δικό του 7-0 απάντησε ο Άρης, ο οποίος δεν άργησε να επιβληθεί από τη στιγμή που τα δίποντα ήταν 1/8 και 6/7 αντίστοιχα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους “κίτρινους” στο +6 (είχαν προηγηθεί και με +7), δεδομένου ότι οι ασίστ ήταν 2-7.

Από τον Κολοσσό προέκυψαν δύο ενδιαφέροντα στοιχεία: τα ίδια εύστοχα δίποντα/τρίποντα, αλλά με μεγάλη διαφορά στο ποσοστό (3/11, 3/6 προσπάθειες αντίστοιχα), καθώς και τα περισσότερα επιθετικά (5) από αμυντικά (3) ριμπάουντ.

Παράλληλα, ο Γκάουντλοκ έκανε πολύ θετικό ξεκίνημα με τη φανέλα της ροδιακής ομάδας, ευστοχώντας πρώτα σε τρίποντο κι εν συνεχεία σε δίποντο.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Άρης συνέχισε να έχει υψηλό ποσοστό στο δίποντο (από 75% έπεσε στο 71%), να υπερισχύει σε αναλογία ασίστ/κλεψιμάτων/λαθών και να ολοκληρώνει το ημίχρονο στο +15 χάρη σε τρίποντο του Φίλιου στο φινάλε.

Το +19 (28-47) με τον Μπάνκστον να αποδεικνύεται ασταμάτητος, ήταν το μάξιμουμ της απόστασης μεταξύ των δύο ομάδων, προτού οι γηπεδούχοι κλείσουν ελαφρώς την ψαλίδα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον Κολοσσό, αφού το 38-55 μετατράπηκε σε 58-64, σκορ με το οποίο οι “μονομάχοι” μπήκαν στην τελευταία περίοδο.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει 7 περισσότερους πόντους από βολές (17/20 έναντι 10/14), μετρούσαν 45% στο περιφερειακό σουτ και είχαν ρίξει τη διαφορά σε κλεψίματα/λάθη.

Ο Άρης των 24π. της πρώτης περιόδου και των 26 της δεύτερης είχε πέσει στους 14, ενώ ούτε στο αμυντικό σκέλος τα πήγε καλύτερα, καθώς δέχθηκε +20π.

Ο Κολοσσός μείωσε στο -4 με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και το παιχνίδι απέκτησε μεγαλύτερο ενδιαφέρον, αλλά ακολούθησε 7-0 σερί των φιλοξενούμενων.

Λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά (73-79), προτού ο Γκάλινατ ρίξει τίτλους τέλους με τα δύο σερί τρίποντα (έβαλε τους 11 από τους 19 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο και αποβλήθηκε για μία ατάκα που ξεστόμισε προς την εξέδρα μετά το δεύτερο τρίποντο).

Ο Κολοσσός είχε 41% στο δίποντο, 40% στο τρίποντο (6/15) και 26/31 βολές, ενώ ο Άρης 69% στο δίποντο, 37% στο τρίποντο (7/19) και 13/20 βολές.

Τα ριμπάουντ ήταν 31-32, οι ασίστ 7-16, τα κλεψίματα 5-6, τα λάθη 12-11, τα κοψίματα 1-1 και τα φάουλ 20-26.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 35-50, 58-64, 78-88