Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στο Τελ Αβίβ κόντρα στη Μακάμπι για την 9η αγωνιστική της EuroLeague κι έφυγε για πρώτη φορά στη φετινή διοργάνωση ηττημένος από εκτός έδρας αναμέτρηση με 90-84.

Στην τρίτη ήττα του υπέπεσε ο Ολυμπιακός στον πρώτο αγώνα της “διαβολοβδομάδας”, πληρώνοντας ένα κακό ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο που επέτρεψε στη Μακάμπι να ανατρέψει την κατάσταση στη “Μενόρα Μίβταχιμ Αρένα” για το 90-84.

Αντίθετα, επιστροφή στις νίκες για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ που ανέβηκε στο 5-4 μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες από Μπασκόνια, Μπαρτσελόνα και Παρτιζάν.

Εξαιρετικός ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 21 πόντους και 8/12. Νταμπλ-νταμπλ για τον Σάσα Βεζένκοφ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ. Στους 15 πόντους σταμάτησε ο Κώστας Σλούκας, έχοντας και 5 ασίστ.

Ο Γουέιντ Μπάλντγουιν ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 22 πόντους. Κομβικός και ο Λορένζο Μπράουν με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Ντέρμπι ήταν από το πρώτο λεπτό το παιχνίδι στη “Μενόρα Μίβταχιμ Αρένα”. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν μπροστά από το πρώτο λεπτό στο Ισραήλ, προηγήθηκαν με 5-11 μετά από 5 αγωνιστικά λεπτά, ωστόσο οι γηπεδούχοι σκοράροντας με εντυπωσιακά ποσοστά πίσω από τα 6,75 δεν τους άφησαν να απομακρυνθούν για το 22-20 στο 10′.

Αυτό ήταν και το πρώτο προβάδισμα της Μακάμπι στην έδρα της.

Η αμυντική ολιγωρία του Ολυμπιακού και οι πρωταγωνιστές Μπράουν και Μπάλντγουιν για τους Ισραηλινούς ήταν τα μεγαλύτερα προβλήματα που κλήθηκε να αντιμετωπίσει. Βεζένκοφ και Σλούκας το πήραν προσωπικά και κατάφεραν να πάνε στο +2 στα αποδυτήρια (43-45).

Αξίζει να αναφερθεί ότι η Μακάμπι είχε 8/15 τρίποντα στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου σουτάροντας με 53,3%!

Βελτιωμένο αμυντικά στην επιστροφή το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα και με τον Βεζένκοφ να ηγείται της προσπάθειας των “ερυθρόλευκων”, ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι και στο +11 (27′).

Με τον Κάνααν να αποβάλλεται με δυο αντιαθλητικά φάουλ οι Πειραιώτες δέχτηκαν κάποια εύκολα καλάθια για το 63-69 στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης.

Συνδετικός… κροίκος στην άμυνα των φιλοξενούμενων ο Φαλ που κυριάρχησε στους “αιθέρες”.

Το τελευταίο λεπτό επιφύλασσε… μπλακ-άουτ για τους “ερυθρόλευκους” που είδαν τη Μακάμπι να πετυχαίνει επιμέρους σκορ 13-5 και να προσπερνάει στην “καυτή” της έδρα στο 35′.

H “ομάδα του λαού” με περίσσεια ενέργεια και στις δυο πλευρές του παρκέ προσπέρασε μετά από πολλή ώρα με 80-73 2:45 για το φινάλε!

Ο Λαρεντζάκης συνέβαλε τα μέγιστα για την ανατροπή με τρία σερί τρίποντα και 11 από τους πόντους της περιόδου! Αντίθετα, ο Βεζένκοφ αστόχησε διαδοχικά στις τελευταίες ευκαιρίες του Ολυμπιακού να απειλήσει, δε βρήκε λύσεις και τελικά “πλήρωσε” το κακό τέταρτο δεκάλεπτο με 90-84.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84