@AnadoluEfesSK

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο , η Εφές πέρασε με 76-67 από την έδρα της Βίρτους Μπολόνια, στην 1η αγωνιστική της EuroLeague.

Οτούρου (14π., 9ρ.), Μπράιαντ (12π.) και Λάρκιν (11π., 6r.) οδήγησαν την Εφές στο “διπλό” στην Unipol Arena, ενώ πολύ καλός στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ο Μπομπουά (7π.).

Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Κορντινιέ με 16 πόντους και τον ακολούθησε ο Σενγκέλια με 12, ο οποίος ήταν αμφίβολος πριν από τον αγώνα, αφού δεν είχε παίξει στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Ο Γουίλ Κλάιμπερν έμεινε άποντος (0/3 σουτ) στο ντεμπούτο του στη Euroleague με τη φανέλα της Βίρτους, κόντρα στην πρώην ομάδα του! Ήταν η πρώτη φορά που έμεινε άποντος μετά από 219 αγώνες στη διοργάνωση!

Η Εφές έκανε εντυπωσιακό τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου, παράλληλα με την αντίστοιχη εκκίνηση στο β’ μισό.

Από το 34-27 για τη Βίρτους στο 18′, ισοφάρισε 36-36 στο ημίχρονο κι έφτασε στο +11, 36-47 μετά από 3:44 στη Γ’ περίοδο, με πρωταγωνιστή τον Ελάιζα Μπράιαντ, σε ένα απίθανο επιμέρους 2-20!

Το καμπανάκι χτύπησε πολύ δυνατά για τη Βίρτους που με 18-4 προσπέρασε 54-51 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.

Όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εφές ήταν πολύ καλύτερη και με πρωταγωνιστές τους Λάρκιν, Μπομπουά έκανε ένα επιμέρους 15-25 και έφτασε στη νίκη με το τελικό 67-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-36, 52-51, 67-76