Σ’ ένα μεγάλο “διπλό” έφτασε η Βαλένθια, με δύο λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα κόντρα στη Ρεάλ. Ο Αμπάλντε αστόχησε σε λέι-απ και οι Μαδριλένοι ήταν το… αφεντικό στην παράταση, επικρατώντας 85-78 πριν από τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Πονσαρνάου ήταν για ακόμα μια φορά πολύ καλή, στηριζόμενη στην άμυνα και στις απουσίες των γηπεδούχων. Όμως, στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση “κόλλησε” υπερβολικά, σκοράροντας 11 πόντους σε 15 λεπτά!

Παράλληλα, ο Ρούντι Φερνάντεθ ήταν “καυτός”, καθώς σημείωσε 7/10 τρίποντα (το ένα στο έξτρα πεντάλεπτο) και σταμάτησε στους 22 πόντους! Καθοριστικός, επίσης, ο Ταβάρες με τα ριμπάουντ (4 επιθετικά), όμως “μοιραίος” μπορεί να χαρακτηριστεί ο Καμπάτσο που είχε 1/2 βολές, προτού ο Αμπάλντε αστοχήσει για τη νίκη (76-76 κ.δ.).

Από εκεί και έπειτα, οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το… μομέντουμ (επέστρεψαν από το -13) και έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 9-2, ύστερα από το 20-9 από το 30′-40′, αφήνοντας μεγάλη… πίκρα στη Βαλένθια που την ερχόμενη Παρασκευή (10/01, 22:00) υποδέχεται στο “La Fonteta” τους “ερυθρόλευκους”.

Στο 13-3 και στην κορυφή με την Μπαρτσελόνα η Ρεάλ Μαδρίτης, στη… βάση της οκτάδας οι “πορτοκαλί” που θέλουν μια νίκη για να προκριθούν στο Κύπελλο.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 40-40, 56-67, 76-76, 85-78 (παρ.)