@twitter.com/basketsuperligi

Με τρίποντο του Μάρκο Γκούντουριτς 4 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, η Φενέρμπαχτσε απέφυγε την παράταση και νίκησε με 92-90 την Μπουγιουκτσεμετσέ, το απόγευμα της Δευτέρας στο πρωτάθλημα Τουρκίας.

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον ημιτελικό του Final-4 της EuroLeague έδωσε εντός έδρας τον αγώνα της για την 30ή αγωνιστική, με τον οποίο ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος.

Βαθμολογικό ενδιαφέρον δεν υπήρχε καθώς η Εφές (25-5, όσο και η Φενέρ) υπερτερεί στην ισοβαθμία και θα έχει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Όμως η Μπουγιουκτσεμετσέ ζόρισε την ομάδα του Γιασικεβίτσιους και βρέθηκε στο 89-89 πριν ο Γκούντουριτς βάλει το νικητήριο σουτ.

Ο Νέιτ Σέστινα πέτυχε 23 πόντους για τη Φενέρμπαχτσε, 15 είχε ο Γκούντουριτς και 13 ο Μπιμπέροβιτς.

Ο Νικ Καλάθης έδωσε 16 (!) ασίστ και πρόσθεσε 5 πόντους, ενώ 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κοψίματα είχε ο Γιώργος Παπαγιάννης.

Δεν αγωνίστηκαν Σκότι Γουίλμπεκιν και Τζόναθαν Μότλεϊ.