Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής του πρώτου από τους δύο αγώνες της εβδομάδας με αντίπαλο την ΑΕΚ καθώς επικράτησε τη Δευτέρα με 89-69 στα Άνω Λιόσια.

Ενώ η συνέχεια θα δοθεί την Πέμπτη στο Ηράκλειο Κρήτης, στον μεταξύ τους προημιτελικό Κυπέλλου στο Final-8, ο αποψινός, για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, κατέδειξε τη μεγάλη διαφορά ποιότητας και βάθους πάγκου στις δύο ομάδες.

Παρά τη μεγάλη ένταση, τη διακοπή λόγω υβριστικών συνθημάτων κατά της Βασιλικής Τσαρούχα και της σκληράδας του αγώνα, η ομάδα του Αταμάν επιβλήθηκε δείχνοντας σοβαρό πρόσωπο, ερχόμενη, στο ελληνικό πρωτάθλημα, από την ήττα από τον Άρη.

Οι πράσινοι έφτασαν στο 17-1 ρεκόρ στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η ΑΕΚ είναι μαζί με τον Κολοσσό στο 7-11, στις θέσεις 7-8.

Ο Κέντρικ Ναν με 19 πόντους, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ ήταν κορυφαίος για την ομάδα του Αταμάν.

Ο Τζόρνταν Μακρέι με 15 πόντους, ήταν από την άλλη πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ.

Ο Τζόρνταν ΜακΡέι άρχισε με 7 πόντους, από 3/3 σουτ τον αγώνα για την ΑΕΚ, που προηγήθηκε με 9-5, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με γρήγορο ρυθμό και χτυπώντας στη ρακέτα.

Αφού έκανε 7-0, ο Παναθηναϊκός έφυγε 16-11 με 12 πόντους από το “ζωγραφιστό”.

Λίγο αργότερα, άρχισαν συνεχόμενα τρίποντα κι η ομάδα του Αταμάν προηγήθηκε πρώτα, 22-13 κι έφτασε στο 28-13 στα 37 δευτερόλεπτα για το δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός είχε 7/10 δίποντα, 4/5 τρίποντα στην Α’ περίοδο που έληξε 28-16.

Σε μισό λεπτό αγώνα στη Β’ περίοδο, αποχώρησε τραυματίας ο Ματίας Λεσόρ, με πόνο στο αριστερό γόνατο.

Η ΑΕΚ πίεσε την μπάλα με τον Καράμπελα, ανέβασε την έντασή της κι έγινε πιο ανταγωνιστική. Δεν επέτρεψε δε μακρινό σουτ και μείωσε στο 22-30.

Η είσοδος του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη πρόσφερε στον Παναθηναϊκό τα… συνήθη του Έλληνα γκαρντ, που πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους.

Η διαφορά έφτασε έως τους 16, 42-26 στο 17′ αλλά με αιχμή τους ψηλούς της, η ομάδα του Ηλία Ζούρου περιόρισε τη διαφορά και μείωσε στο 35-48 του ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ άρχισε με τρία τρίποντα τη Γ΄περίοδο, ο κόσμος της έγινε πιο ζεστός και μείωσε το σκορ στο 48-54.

Ο Γκριγκόνις πέτυχε τρίποντο για τον Παναθηναϊκό από πάσα του Λεσόρ, που μόλις είχε επανέλθει στο παρκέ, όμως η ΑΕΚ ζήτησε βήματα του Γάλλου.

Ο πάγκο της ΑΕΚ δέχτηκε τεχνική ποινή, για να αρχίσουν συνθήματα κατά της Βασιλικής Τσαρούχα, της πρώτης των διαιτητών. Μετά από προειδοποιήσεις, τα συνθήματα των οπαδών της ΑΕΚ δεν σταμάτησαν κι οι διαιτητές διέκοψαν τον αγώνα και έφυγαν στα αποδυτήρια.

Επέστρεψαν μετά από περίπου 15 λεπτά και ο αγώνας άρχισε εκ νέου, αλλά με νέα προειδοποίηση.

Δείτε τη φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκε η ΑΕΚ:

H διακοπή και κυρίως η ένταση, έκανε ακόμα πιο σκληρό το παιχνίδι. Δεν άλλαξε κάτι στη ροή του αγώνα, όμως τα νεύρα ήταν τεντωμένα κι οι μάχες σώμα- με σώμα, στα όρια του κινδύνου για τραυματισμό.

Με 7 πόντους του Κέντρικ Ναν σε αυτήν την περίοδο, ο Παναθηναϊκός πήγε με 15 πόντους διαφορά για την τελευταία περίοδο (53-68 στο 30′).

Ο Ναν σφράγισε την επικράτηση του Παναθηναϊκού, τόσο ως πρώτος σκόρερ, αλλά και με τις τελικές του πάσες, αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πάλι ρυθμό και έφυγαν έως 22 πόντους, 63-85, πριν από το τελικό 69-89.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 35-48, 53-68, 69-89

Παναθηναϊκός: Ούτε με ΑΕΚ ο Σλούκας, εκτός ξένων ο Μπαλτσερόφσκι

ΑΕΚ: Ζημιά ο Τίλμαν χάνει το Final-8

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός: Οι αριθμοί του ΕΣΑΚΕ πριν από τον αγώνα της Δευτέρας

Stoiximan Basket League 2023-24: Η βαθμολογία

Stoiximan Basket League 2023-24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα