Το Περιστέρι νίκησε με 95-72 το Μαρούσι στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” το Σάββατο για να μείνει μόνο του στην 3η θέση της βαθμολογίας στη Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφτασε το ρεκόρ της στο 10-6, ενώ εκείνη του Γιώργου Λιμνιάτη έμεινε στο 5-11.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί για 31 λεπτά, μολονότι ακολουθούσαν διαρκώς στο σκορ, όμως στα 9 τελευταία λεπτά του αγώνα, το Περιστέρι έκανε επιμέρους σκορ 25-9 για να γίνει το 70-63, 95-72.

Μέχρι τότε, το Περιστέρι είχε κατορθώσει να φτάσει στο +15 (70-55) λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος (70-58).

Ο Τζο Ράγκλαντ, ήταν ο “μαέστρος” των γηπεδούχων, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους από 7/7 σουτ (4/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα) και 2/3 βολές, έχοντας 12 ασίστ και 6 ριμπάουντ!

Πλάι του, ο “καυτός” Νίκος Χουγκάζ, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους σε 17:56 συμμετοχής! Ο Έλληνας φόργουορντ είχε 5/8 τρίποντα, 2/3 δίποντα δίνοντας μάλιστα λύσεις σε σημεία που τον χρειάστηκε η ομάδα του, κι όταν ακόμα οι διαφορές ήταν πολύ μικρότερες.

Διότι το Μαρούσι ισοφάρισε 36-36, πριν τελειώσει το ημίχρονο με 42-26 με δύο σερί τρίποντα του Χουγκάζ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Αχμέντ Χιλ στους 20 πόντους, τον Μίρο Ραντούλιτα να δίνει τις μάχες του, με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Κι ο Μπρίσκοου ήταν διψήφιος (11Π.) σε μια βραδιά που το Μαρούσι είχε δύο απουσίες: Τζούιστον και Φιλιππάκος ήταν μεν δηλωμένοι στη 12άδα, όμως ο προπονητής τους δεν τους χρησιμοποίησε, διότι αμφότεροι έρχονταν από τραυματισμούς και δεν ήθελε να ρισκάρει.

Ο Κόζι πρόσφερε 8 πόντους και θέλει το χρόνο του να προσαρμοστεί.

Οι φιλοενούμενοι είχαν 5/21 τρίποντα, ‘εναντι 12/24 των γηπεδούχων.

Tα δεκάλεπτα: 21-16, 42-36, 70-58, 95-72