Η Βαλένθια έκανε την πρώτη… έκπληξη με το “καλησπέρα” του ACB Copa del Rey, αποκλείοντας με 82-78 την Μπαρτσελόνα στα προημιτελικά! Στο… ύψος του μόνο ο Μίροτιτς, δεν έφτασε η πίεση στην τέταρτη περίοδο και η ομάδα του Πονσαρνάου πήρε μια σπουδαία πρόκριση για να αντιμετωπίσει Ρεάλ ή Μπιλμπάο στους “4”.

Ο αγώνας διεξήχθη στην έδρα της Μάλαγα, όπου και θα γίνουν όλοι, φυσικά. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έβαλαν τις βάσεις στην τρίτη περίοδο και πιο συγκεκριμένα μετά από το 25′, καθώς μέχρι εκείνο το σημείο οι “μπλαουγκράνα” ήταν μπροστά ή στην ισοπαλία. Μέχρι το 30′, όμως, η Βαλένθια την “έπνιξε” και έτρεξε ένα σερί 14-0 για το 64-52!

Με το φάσμα του αποκλεισμού να πλησιάζει και την ιδέα ενός κάζου να… τρομάζει, οι παίκτες του Πέσιτς γύρισαν στο ματς, αλλά στα τελευταία δύο λεπτά. Ο Μίροτιτς πέτυχε 25 πόντους (8/17 σουτ, 5/6 β.) και κατέβασε 8 ριμπάουντ, αλλά είχε στο πλάι, κυρίως, τον Κλαβέρ και λίγο από Ντιλέινι-Χίγκινς. Στο 38′ η διαφορά ήταν στους 9 πόντους (78-69), με τον Αμπρίνες να σκοράρει για το 78-74 με 22 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Έπειτα από 1/2 βολές του Κολόμ, ο Χάνγκα βρήκε στόχο για το 79-77 και το ρολόι έδειχνε 10 δευτερόλεπτα. Οι Ντόρνεκαμπ και Χίγκινς είχαν, επίσης, από 1/2 βολές και ο Αμπάλντε υπέγραψε το τελικό 82-78 σε μια βραδιά που ο Τόμπεϊ με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των θριαμβευτών. Βοήθησαν, ακόμα, οι Ντόρνεκαμπ και Ντούμπλιεβιτς σε ένα παιχνίδι που δεν αγωνίστηκαν οι Μαρίνκοβιτς και Μότουμ.

Πολύ γρήγορα, λοιπόν, στο… σπίτι της η Μπαρτσελόνα, η οποία απώλεσε έναν τίτλο και τώρα θα πρέπει να αφοσιωθεί σε πρωτάθλημα και EuroLeague που βέβαια είναι πιο σημαντικά. Επόμενη… δοκιμασία με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (21/02, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-41, 52-64, 78-82