Ένα άσχημο πρώτο επτάλεπτο όπου βρέθηκε να χάνει με 19-10, έδωσε το κίνητρο στον Ολυμπιακό, που στη συνέχεια κόλλησε “το πόδι στο γκάζι” για να συντρίψει με 96-54  εκτός έδρας το Λαύριο στον πρώτο αγώνα του Σαββάτου, στην 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Στο 8-1 έφτασε ο Ολυμπιακός που προηγήθηκε έως 46 πόντους διαφοράς, 89-43 προς τα τέλη του αγώνα.

Πρώτοι του σκόρερ ήταν οι Μπραζντέικις (16), Μιλουτίνοβ (15) Λούντζης (12).

Το Λαύριο έχει πλέον 3-6, κι η σημερινή ήταν η 5η συνεχόμενη ήττα του. Πρώτοι σκόρερ του ήταν οι ΝτεΤζούλιους (18π.), Φλάτεν (12π. με 4/9 τρίποντα), Μουρ (12π.)

Απόντες ήταν οι Βασίλης Καββαδάς, Θοδωρής Ζάρας.

Tέτοιου είδους αγώνες, συνήθως κρίνονται από την ένταση που θα βάλει το “φαβορί” και στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο “δυνατός” ήταν ο Ολυμπιακός.

Μετά το 19-10 στα πρώτα επτά λεπτά, άλλαξε το ρυθμό του, έγινε πιο σκληρός κι αφού προηγήθηκε 26-19 με 16-0 σε τρία λεπτά, στη λήξη της Α’ περιόδου, έφτασε το σερί του στο 23-0, για το 33-19.

Το -δεύτερο- τρίποντο του νεοαποκτηθή Σκάιλερ Φλάτεν, διέκοψε το σερί του Ολυμπιακού και τα έξι λεπτά αφλογιστίας των γηπεδούχων.

Νωρίτερα στην Α’ περίοδο, ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, με τον οποίο είχε 0/12 σουτ σε 4 αγώνες, πριν αντικατασταθεί, είχε πετύχει και το πρώτο του τρίποντο στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού ήταν απόλυτη στο β’ δεκάλεπτο. Με κορυφαίο τον Μιχάλη Λούντζη και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 50-25 του ημιχρόνου, με επιμέρους σκορ δηλαδή, 40-6 σε 13 λεπτά.

Ο Ολυμπιακός είχε 10/12 δίποντα στο 2ο δεκάλεπτο και το Λαύριο 0/6 δίποντα και 2/9 τρίποντα.

Ακόμα πιο ενδεικτική, η διαφορά στα ριμπάουντ Β’ περιόδου με τον Ολυμπιακό να έχει 13-3 και το Λαύριο μόνο ένα αμυντικό και τίποτε περισσότερο!

To Λαύριο δεν ευστόχησε σε δίποντο ούτε στην τρίτη περίοδο (!) όπου είχε 0/6. Σκόραρε με δύο τρίποντα και 5 βολές για τους 11 πόντους του, με τον Ολυμπιακό από την άλλη να μην σταματά, ανεξαρτήτως προσώπων.

Με 9 πόντους σε αυτήν την περίοδο από τον Νίκολα Μιλουτίνοβ  η διαφορά ξεπέρασε γρήγορα τους 30 πόντους κι έφτασε στους 39, 75-36 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στην τρίτη περίοδο, αγωνίστηκε και ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος δεν είχε πάρει συμμετοχή στο πρώτο ημίχρονο.

Η διαχείριση, ήταν ένα ζητούμενο για τον προπονητή του Ολυμπιακού, Γιώργο Μπαρτζώκα, καθώς η εβδομάδα που έρχεται περιλαμβάνει διπλή αγωνιστική υποχρέωση στη EuroLeague.

Την Τρίτη ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Ρεάλ Μαδρίτης και την Παρασκευή την Μπάγερν Μονάχου για τη 12η και 13η αγωνιστική της EuroLeague αντίστοιχα.

Από τα χέρια του Ίγκνας Μπραζντέικις η διαφορά έπιασε τους 40 πόντους, όταν μετά από δύο λεπτά αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 81-38.

Ο Λιθουανός έκανε ρεκόρ πόντων με τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα με 16, κι ενώ είχε 6 έως τα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

Ο Ολυμπιακός χρησιμοποίησε και τον Γιώργο Τανούλη, ενώ από νωρίς, το Λαύριο έβαλε τον 18χρονο Μιχάλη Σπρίντζιο, κι αργότερα τον 19χρονο Δημήτρη Δεϊμέζη.

Η μέγιστη τοή της διαφοράς ήταν οι 46 πόντοι, 89-43, πριν τελειώσει ο αγώνας με 96-54.

Στην προέκταση του πάγκου του Ολυμπιακού έκατσε ο Φίλιπ Πετρούσεβ πλάι στους Ναζ Μήτρου-Λονγκ, Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος, ενώ εκτός εξάδας ξένων του Ολυμπιακού ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 25-50, 36-75, 54-96