Περιστέρι-Ήφαιστος

Με ένα τρομερό σερί 20-1 το Περιστέρι λύγισε με 74-64 τον Ήφαιστο Λήμνου στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, προκρίθηκε στο BCL της επόμενης περιόδου και θα αντιμετωπίσει, με πλεονέκτημα έδρας, στην ημιτελική σειρά best of five της Basket League, τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Το Περιστέρι Βίκος Cola “καθάρισε” την σειρά με τον Ήφαιστο Λήμνου (74-64), πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της Basket League μετά από 16 χρόνια και από τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται (ξανά) στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις!

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έφτασε στη νίκη κυριαρχώντας στην τέταρτη περίοδο (27-15 το επιμέρους σκορ) και παρότι είχε 3/23 τρίποντα. Τη μεγαλύτερη διαφορά έκανε το παιχνίδι κοντά στο καλάθι, αφού οι γηπεδούχοι σημείωσαν 42 πόντους μέσα από τη ρακέτα έναντι 22 των φιλοξενούμενων.

Ο Ήφαιστος αγωνίστηκε χωρίς τους Σον Έβανς και Τάιρον Μπρέιζελτον, αλλά πάλεψε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο (31-31), έχοντας σε πολύ καλό βράδυ τον Δημήτρη Χαριτόπουλο (12π. με 5/6 σουτ στο πρώτο εικοσάλεπτο). Το Περιστέρι προηγήθηκε με 7 πόντους (15-8, 25-18), αλλά ήταν πολύ άστοχο στα τρίποντα (1/14), έτσι έχασε γρήγορα τη διαφορά.

Βασιλόπουλος

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Λήμνου ξέφυγε με 40-48 στο 28′ με ξέσπασμα του Τζέρι Σμιθ, αφού οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να… σπάνε τα στεφάνια στα σουτ (είχαν 1/17 τρίποντα και 9/16 βολές μέχρι εκείνο το σημείο).

Παρά το γεγονός αυτό, το Περιστέρι αντέδρασε άμεσα, έβαλε την μπάλα στο… ζωγραφιστό, έτρεξε ένα τρομερό σερί 20-1, προηγήθηκε με 60-49 (34′) και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι και την υπόθεση-πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League και στο BCL της επόμενης περιόδου!

Ο Τζέρι Σμιθ (23π.) προσπαθούσε μόνος του για την ανατροπή (69-62 στο 39′), όμως ήταν πολύ αργά, αφού οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη είχαν πάρει την ψυχολογία του αγώνα με το μέρος τους.

Χαριτόπουλος

Έτσι ολοκληρώθηκε μια άκρως επιτυχημένη σεζόν για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, ενώ το Περιστέρι, το οποίο αποθεώθηκε από τον κόσμο του, ετοιμάζεται για τις μάχες με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στα ημιτελικά, εκεί όπου θα βρεθεί μετά από 16 ολόκληρα χρόνια!

ΑΕΚ-Προμηθέας Πάτρας και Περιστέρι Βίκος Cola-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είναι τα ζευγάρια των ημιτελικών της Basket League που ξεκινούν την Τετάρτη (29/5) σε ΟΑΚΑ και “Ανδρέας Παπανδρέου” αντίστοιχα. Οι ημερομηνίες των υπόλοιπων αγώνων είναι 1/6, 5/6, 8-9/6 και 12/6. Το πλήρες πρόγραμμα με τις ώρες διεξαγωγής των αγώνων θα ανακοινωθεί αύριο (26/5).

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-31, 47-49, 74-64

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 4, Βασιλόπουλος 3 (5 ριμπάουντ), Γκρέι 7 (0/5 τρίποντα), Αγραβάνης 10, Κάλαχαν 7 (1/6 τρίποντα), Μουράτος 3, Μπεντίλ 16 (3/10 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνιελ 10, Καράμπελας 11 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιθ 1, Φλέμινγκς 2.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Διαμαντάκος 5 (6 ριμπάουντ), Γκότσερ 2, Γουίγκινς 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Φρεϊμάνις 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σμιθ 23 (6/16 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη), Μανωλόπουλος, Μούρτος 4, Σταμάτης 7 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Χαριτόπουλος 12.