Η Γεωργία των Ηλία Ζούρου και Γιώργου Λημνιάτη επικράτησε με 96-88 στην παράταση της Ελβετίας στην Τιφλίδα, στο παιχνίδι του Group E που άνοιξε το… χορό για τα προκριματικά του EuroBasket 2021. Ακόμα επτά παιχνίδια απόψε

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι το πρώτο, οι φιλοξενούμενοι το δεύτερο, οδηγώντας τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο σε μια παραδοσιακά δύσκολη έδρα.

Στο 39′ ο Σερμαντίνι διαμόρφωσε το 79-74, όμως οι Κόβατς και Κότουρ ισοφάρισαν στο 79-79 στο 40′. Οι Ελβετοί μπήκαν δυναμικά στην παράταση, ο Αντρονικασβίλι πέτυχε σημαντικά τρίποντα για να μείνει κοντά η Γεωργία, η οποία μετά το 88-86 του Κόβατς έκανε ένα σερί 10-0 μέσα σε δύο λεπτά και έφτασε στη νίκη με 96-88.

Για το συγκρότημα των Ζούρου και Λημνιάτη, πρωταγωνιστές ήταν ο Σερμαντίνι με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και αξιολόγηση 26 σε 36′. Ο ΜακΦάντεν είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ με 1 λάθος σε 40′. Ο Μπουρζανάτζε ήταν πρώτος σκόρερ τους με 21.

Για την Ελβετία, ο Καζάντι έκανε triple-double με 22π., 10α., 10ριμπ!

Έβρεχε… τρίποντα στο ματς, καθώς σημειώθηκαν 30 συνολικά (17/42 – 13/37)!

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 42-29, 58-53, 79-79 (κ.α.), 96-88 (παρ.)