allstarbaskert.gr

Στο 5ο συνεχόμενο Final 4 της Euroleague προκρίθηκε τη Μ.Πέμπτη η Φενέρμπαχτσε που νίκησε πάλι τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 99-82, με ηγέτες τους Μπόμπι-Ντίξον-Κώστα Σλούκα.

Άλλο ένα ματς όπου οι απόλυτοι πρωταγωνιστές ήταν οι γκαρντ, όπως σχεδόν σε όλα τα φετινά των playoffs της Euroleague.

Αυτή τη φορά ήταν ο Μπόμπι Ντίξον (25π., με 4/5 διπ., 5/5 τριπ., 2/2 βολές) με τον Κώστα Σλούκα (15π., 10 ασίστ, 5 ριμπ., 4 κλ.!)που έκαναν όλη τη δουλειά για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ο οποίος φτάνει για… 18η φορά σε Final 4!

Για τον δε Κώστα Σλούκα το Final 4 της Βιτόρια θα είναι το 7ο σε οκτώ χρόνια, από το 2012 που πρωτοπήγε με τον Ολυμπιακό.

Η Φενέρμπαχτσε “τρομοκράτησε” στην πρώτη περίοδο την Ζαλγκίρις όταν προηγήθηκε με 21-5 έπειτα από επτά λεπτά αγώνα, έχοντας 9/10 σουτ, έναντι 2/9 της ομάδας του Σάρας Γιασικεβίτσιους.

Ο Ντίξον πέτυχε 13 πόντους με 100% στο δεκάλεπτο, όπου η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προηγήθηκε με 30-16.

Ο αγώνας έμοιαζε να ισορροπεί στη β’ περίοδο, που εξελίχθηκε σε ένα σεμινάριο καλής κυκλοφορίας της μπάλας κι από τις δύο ομάδες, για περίπου οκτώ λεπτά.

Για αυτό το λόγο, το σκορ εκτοξεύτηκε, αφού αμφότερες οι ομάδες, των πολύ απαιτητικών προπονητών για… by the book παιχνίδι, έψαχναν να βρουν την καλύτερη δυνατή λύση για την εκδήλωση επίθεσης.

Μολονότι δε, σχεδόν εξαντλούσαν το χρόνο τους, η Ζαλγκίρις πέτυχε 25 πόντους σε αυτή την περίοδο και μείωσε από το -17 στους οκτώ του ημιχρόνου, 41-49, έχοντας οκτώ ασίστ έναντι… μηδέν (0) στα πρώτα 10 λεπτά.

allstarbaskert.grΣε αυτό συνετέλεσε βέβαια και η ταυτόχρονη απουσία των Σλούκα-Ντίξον από το παρκέ στο τελευταίο δίλεπτο, όπου ο Γκούντουριτς έχασε τα δύο από τα μόλις τρία άστοχα τρίποντα της Φενέρμπαχτσε (8/11) στο πρώτο 20άλεπτο και η Ζαλγκίρις με συνολικά 11 πόντους του Γουόλτερς, έτρεξε 6-0 στο φινάλε, από το εις βάρος της 35-49.

Ο Μπόμπι Ντίξον (ή με το τουρκικό του όνομα, Μοχάμεντ Άλι) έριξε πάλι… νοκ άουτ τη Ζαλγκίρις στις αρχές της τρίτης περιόδου, όταν με υπομονή μείωσε στο 48-52.

Ο Αμερικανός πέτυχε το 5ο τρίποντό του (σε 5 προσπάθειες) κι αμέσως μετά έκλεψε τη μπάλα και πήγε στο λέι απ για να δώσει ανάσα στην ομάδα του.

Κι ότι άρχισε ο Ντίξον, το ολοκλήρωσε ο Κώστας Σλούκας με τέσσερις συνεχόμενους πόντους πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου, που έστειλε τη Φενέρμπαχτσε στο 72-56!

Ο Έρικ Γκριν με τον Μάρκο Γκούντουριτς έστειλαν τη διαφορά έως τους 20 πόντους στην τελευταία περίοδο (84-64) όπου πλέον κρίθηκαν όλα από νωρίς με τη Φενέρμπαχτσε να συνεχίζει να σκοράρει με πολύ ψηλά ποσοστά ευστοχίας, αλλά πάντα, ως αποτέλεσμα της αναζήτησης των καλύτερων συνεργασιών και επιλογών.

Απλά με τον εγωισμό και τη μαχητικότητα που τη διακρίνει, η Ζαλγκίρις  συγκράτησε τη διαφορά της δεύτερης συνεχόμενης εντός έδρας ήττας της στο τελευταίο φετινό της ματς στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 16-30, 41-49, 56-72, 82-99.