Με τον Σέρχιο Γιουλ και τον Γκέρσον Γιαμπουσέλε αλλά χωρίς τον Έντι Ταβάρες, αγωνίστηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, νωρίς την Κυριακή, στη νίκη της με 93-86 επί της Σαραγόσα, στην 30ή αγωνιστική της Liga Endesa.

Στον πρώτο της αγώνα μετά από τα επεισόδια με την Παρτιζάν και στον τελευταίο πριν ταξιδέψει στο Βελιγράδι για το τρίτο παιχνίδι της σειράς playoffs της EuroLeague, μόνο ο Ταβάρες δεν έπαιξε, λόγω του προβλήματος που αντιμετωπίζει στο γόνατό του, όπως κι ο Φαμπιέν Κοσέρ.

Η ομάδα του Τσους Ματέο βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους διαφοράς στο WiZink Center, 35-49 με 7:51 για τη β’ περίοδο (35-40 ημίχρονο).

Ισοφάρισε στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-66) και προσπέρασε 69-68 στο 31′.

Η Σαραγόσα πάλεψε και έμεινε κοντά έως το 38:40, 89-86, όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν προβάδισμα κι έφτασαν στη νίκη και το 24-6 ρεκόρ.

Η Σαραγόσα έχει 11-19.

Από 19 πόντους για τη Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχαν οι Γουίλιαμς-Γκος, Γκάμπριελ Ντεκ, 18 ο Μούσα και 17 ο Γιουλ.

Αν κι έμεινε 35:04 στο παρκέ, ο Γιαμπουσέλε είχε 4 πόντους με 2/8 σουτ.

Για τη Σαραγόσα ο Σίμανιτς πέτυχε 20 πόντους, ο Σάντι Γιούστα 12 κι από 11 είχαν Σαντ-Ρος και Κρουζ.

Στους 5 πόντους, με 7 ασίστ έφτασε ο Στέφαν Γιόβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 35-40, 66-66, 93-86.

Αργότερα την Κυριακή παίζουν η Μπαρτσελόνα (24-5) εκτός έδρας με την Μπέτις και η Μπασκόνια (24-5) εντός έδρας με την Μπρεογκάν.