ΑΕΚ

Η ΑΕΚ σημείωσε τη 10η νίκη της στην Ισπανία στον αγώνα με τη Φουενλαμπράδα με 90-82, για τη 12η αγωνιστική του Basketball Champions League, το βράδυ της Τετάρτης (23/01).

Με το ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα και έτρεξε ένα σερί 12-0, μέσω της εκπληκτικής της άμυνας. Η Φουενλαμπράδα ήταν αρκετά κακή στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς έκανε 6 λάθη στα πρώτα 4:30 λεπτά του παιχνιδιού.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +13 για την “Ένωση” (26-13) και συνέχισε με την ίδια ένταση και όρεξη.

Η Φουενλαμπράδα μείωσε στους τέσσερις πόντους (26-22), αλλά η ΑΕΚ από το σημείο αυτό και έπειτα πάτησε γκάζι και δεν γύρισε ποτέ πίσω.Με επιμέρους 16-4 ανέβασε τη διαφορά στους 16 πόντους (42-26) για τελειώσει το πρώτο μισό του αγώνα στο +13 (46-33).

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα ήταν σχεδόν παρόμοια με το πρώτο μέρος και με τον Βινς Χάντερ να κάνει… “πράγματα και θαύματα”, σημειώνοντας 24 πόντους (9/11 διπ., 6/9 βολές), μαζί με 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στο +28 (65-37), αλλά οι Ίβηρες αντέδρασαν και με επιμέρους 17-4 έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -17 (69-52).

Στην τελευταία περίοδο, η Φουενλαμπράδα έψαχνε να βρει ένα θαύμα, μειώνοντας στους 13 (79-66), αλλά η ΑΕΚ με τον Τζόρνταν Θίοντορ (19 πόντους) να πετυχαίνει πολύ κρίσιμα καλάθια κατάφερε να παραμείνει μπροστά στο σκορ και να πάρει τελικά τη νίκη με 90-82.

Πλέον η ΑΕΚ είναι μαζί με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στην πρώτη θέση του ομίλου με ρεκόρ 10-2 και θέλει να πάρει τις τελευταίες δύο νίκες για να πάρει και την πρώτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 33-46, 52-69, 82-90