Η απίθανη Νέα Ζηλανδία νίκησε την Κροατία με 90-86 στο ΣΕΦ, βάζοντας “φωτιά” στον πρώτο όμιλο του Προολυμπιακού Τουρνουά της Ελλάδας!

Θυμίζουμε ότι την Τρίτη (2/7), η Κροατία είχε νικήσει άνετα με 108-92 τη Σλοβενία, ενώ η Νέα Ζηλανδία έδωσε σήμερα (3/7) τον πρώτο της αγώνα στο Προολυμπιακό του ΣΕΦ.

Την Πέμπτη (4/7, 17:30), η Νέα Ζηλανδία θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία στον αγώνα που θα κρίνει την πρόκριση στα ημιτελικά, με το ενδεχόμενο τριπλής ισοβαθμίας να είναι ορατό! Η Σλοβενία θέλει νίκη και διαφορά 10 πόντων για να προκριθεί!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Κόρι Γουέμπστερ (21π.), Σέι Ίλι (18π.), Ιζαία ΛεΆφα (14π.), Τόμας Βοντάνοβιτς (11π.), Γιάνι Γουέτζελ (10π.) και Φιν Ντιλέινι (7π., 9ρ.).

Από την Κροατία του Γιόσιπ Σέζαρ, ξεχώρισαν οι Ίβιτσα Ζούμπατς (29π., 16ρ., 2ασ.), Ντάριο Σάριτς (19π., 8ρ., 5ασ.), Μάριο Χεζόνια (16π., 9ρ., 6ασ.), Ντάριο Ντρέζνιακ (10π.) και Τζαλίν Σμιθ (9π., 5ασ.).

Οι Νεοζηλανδοί είχαν 10/15 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 8 πόντων (42-50), όμως οι Κροάτες αντέδρασαν και πήγαν στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα 5 πόντων (60-55), μετά από ένα απολαυστικό πρώτο 20λεπτο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα, με την Κροατία να διατηρεί τη μικρή διαφορά των 5 πόντων (79-74).

Οι “μαχητές” του Πέρο Κάμερον το πάλεψαν μέχρι το τέλος με small-ball, σκληρές άμυνες και τρίποντα και ισοφάρισαν 86-86 (39′), ενώ στη συνέχεια ο Γουέμπστερ έχασε δύο ελεύθερα τρίποντα!

Ο Ίλι έδωσε τι προβάδισμα στη Νέα Ζηλανδία στα 37” (86-88), ο Χεζόνια αστόχησε σε τρίποντο, ο Λε’άφα έβαλε 2/2 βολές (86-90) και η μεγάλη έκπληξη ολοκληρώθηκε!

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 60-55, 79-74, 86-90

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Η photo gallery του αγώνα με ένα κλικ:

Οι δηλώσεις μετά τον αγώνα:

Γιόσιπ Σέζαρ (προπονητής Κροατίας): «Είχαμε αρκετά προβλήματα, ειδικά στην άμυνα στο πικ εν ρολ, ενώ στην επίθεση είχαμε κάποιες κακές αποφάσεις και βάλαμε μόλις επτά πόντους στην τελευταία περίοδο. Τώρα έχουμε μπροστά μας δύο μέρες ξεκούρασης και θα πρέπει να προετοιμαστούμε για τον ημιτελικό».

Ντάριο Σάριτς (παίκτης Κροατίας): «Ήταν δύσκολο να παίξουμε μετά από το παιχνίδι της Σλοβενίας χθες βράδυ. Πήραμε κάποιες διαφορές, αλλά όχι μεγάλες. Προσπαθήσαμε, αλλά έπρεπε να ήμασταν πιο έξυπνοι σε κάποιες καταστάσεις. Η Νέα Ζηλανδία έπαιξε πολύ σκληρά, αλλά έτσι είναι το μπάσκετ στην FIBA. Συγχαρητήρια για τη νίκη τους, έπαιξαν φανταστικά. Φάνηκε πως δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στα τελευταία λεπτά, η Νέα Ζηλανδία έπαιξε πολύ δυναμικά σε όλο το παιχνίδι κι εμείς έπρεπε να τελειώσουμε το ματς νωρίτερα. Είχαμε λίγες ώρες ξεκούρασης και προετοιμασίας, αλλά δεν είναι δικαιολογία αυτό. Θα πρέπει να βρούμε τρόπο να παίξουμε καλύτερα».

Πέρο Κάμερον (προπονητής Νέας Ζηλανδίας): «Είμαι περήφανος για την ομάδα μου. Προχωράμε, έχουμε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι αύριο απέναντι στη Σλοβενία. Ανυπομονούμε για την πρόκληση. Είναι πάντα ένας πολύ δύσκολος αντίπαλος και σίγουρα έχει μεγάλο κίνητρο για να αντιδράσει μετά την ήττα στην πρεμιέρα. Θα χρειαστούμε έναν καλό ύπνο για να παρουσιαστούμε έτοιμοι, απολαμβάνουμε τη συμμετοχή σε τόσο μεγάλες διοργανώσεις».

Ρούμπεν Τε Ράνγκι (παίκτης Νέας Ζηλανδίας): «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μας. Έχουμε αυτοπεποίθηση, η Σλοβενία είναι πολύ καλή ομάδα και οι προπονητές μας θα μας προετοιμάσουν γι’ αυτό το παιχνίδι. Ο Γουέμπστερ είναι ένας από τους κορυφαίους παίκτες στη χώρα και πιστεύω πως όλη η ομάδα με την παρουσία του είναι βελτιωμένη σε σχέση με πέρσι και το Παγκόσμιο Κύπελλο».