Ο Άρης ήταν αλάνθαστος στα κρίσιμα τελευταία λεπτά από τη γραμμή των βολών και λύγισε τον Κολοσσό Ρόδου  με 98-91 την Κυριακή στο Nick Galis Hall για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Έπιασε έτσι τον Προμηθέα Πάτρας στην κατάταξη, αφού και οι δύο ομάδες έχουν 9-7 ρεκόρ, όμως οι Πατρινοί είναι οι 4οι αφού έχουν νικήσει στον μοναδικό τους φετινό μεταξύ τους αγώνα τον Άρη.

Ο Άρης “ξόρκισε” τον χειρότερό του “δαίμονα” τα έξι τελευταία χρόνια στο ελληνικό πρωτάθλημα, αφού είχε να νικήσει στη Θεσσαλονίκη τον Κολοσσό από το 2016/17 και είχε έξι συνεχόμενες ήττες.

Φέτος, ο Άρης νίκησε και στους δύο αγώνες αφού είχε επικρατήσει στον Α’ γύρο και στη Ρόδο, με 88-78.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως, ο Κολοσσός αντιστάθηκε, έμεινε κοντά απείλησε, και λύγισε μόνο από την ευστοχία του Άρη στις βολές:

Ο Άρης είχε 14/14 στην τελευταία περίοδο και 12/12 στα τελευταία 3,5 λεπτά, προστατεύοντας έτσι το προβάδισμά του!

Tις 6/6 στα πολύ κρίσιμα σημεία, τις είχε ο Κρις Μπάνκστον (19π.) που πήρε τη “δόξα” στο τέλος από τον Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς, ο οποίος με 20 πόντους από 5/6 τρίποντα, έκανε το πιο παραγωγικό του παιχνίδι στο πρωτάθλημα!

Στους 15 έφτασε ο Χάρελ με πολύτιμη, όπως πάντα προσφορά, 12 είχε ο Τολιόπουλος και 10 ο Σταρκ για τους νικητές.

Ο Άρης έπαιξε χωρίς τον Λευτέρη Μποχωρίδη, ενώ εκτός εξάδας ξένων του, έμεινε ο Σίλβιο Ντε Σόουζα.

Για την ομάδα της Ρόδου, ο Γκάουντλοκ πέτυχε 21 πόντους, ο Περάντες 16 και ο Ανδρέας Πετρόπουλος έμεινε στους 14 μέχρι τη Γ’ περίοδο.

Ο Άρης έκανε πολύ καλή εκκίνηση στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 15-4 μετά από 5:53. Ο προπονητής του Κολοσσού Ρόδου, Κούρο Σεγούρα, έκανε αμέσως διορθώσεις, με τον Πετρόπουλο και τον Κολοβέρο να αλλάζουν το ρυθμό του.

Μάλιστα ο Ανδρέας Πετρόπουλος πρόλαβε να πετύχει 9 πόντους στα πρώτα 3,5 λεπτά συμμετοχής του, με 2/2 δίποντα κι ένα καλάθι και μια βολή, από φάουλ κι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν πρώτα 23-18 στο δεκάλεπτο.

Ο Πετρόπουλος έφτασε στους 11 πόντους στην αρχή της Β’ περιόδου, μειώνοντας στο 23-20 και τον Άρη να έχει πρόβλημα στην αντιμετώπισή του.

Όμως η ομάδα του Καστρίτη ευτύχησε να έχει, παράλληλα, σε καλή βραδιά, τόσο τον Μπλούμπεργκς με τον Χάρελ στην αρχή, όσο και τον Μπάνκστον με τον Σταρκ στη συνέχεια.

Κερδίζοντας και αρκετά (6) επιθετικά ριμπάουντ στο Β’ μέρος, πήγε πάλι τη διαφορά στους 11 πόντους, 48-37. Όμως κι οι φιλοξενούμενοι πήραν άριστα στο επιθετικό κομμάτι και πρόλαβαν να μειώσουν στους 5 τη διαφορά, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 53-48 και το επιμέρους του β’ δεκαλέπτου, 30-30!

Η άμυνα του Άρη δεν έκανε καλή δουλειά, όπως μας έχει συνηθίσει, ο Κολοσσός χτυπούσε με ταχύτητα και παρέμεινε μέσα στο παιχνίδι. Ο Περάντες είχε ήδη ανεβάσει την απόδοσή του από τη β’ περίοδο κι όταν ο Κολοσσός έβαλε και τον Μπραΐκοβιτς (7π. σε αυτό το διάστημα) στο παιχνίδι του, μείωσε από το 68-59 στο 71-69, που ήταν τελικό σκορ για το τρίτο δεκάλεπτο.

Με αλλεπάλληλα τρίποντα εκατέρωθεν οι δύο ομάδες απαντούσαν διαρκώς η μια στην άλλη στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Άρης το κρατούσε μεν το προβάδισμα, σε κανένα σημείο όμως δεν ένιωθε ασφάλεια, αφού ο Κολοσσός ήταν σε απόσταση 1-3 πόντων μέχρι τα τελευταία 90 δευτερόλεπτα!

Πλέον οι ομάδες δεν άφηναν καμία προσπάθεια δίχως φάουλ, κι ακολούθησε “γαϊτανάκι” βολών μετά από το 84-80, με εξαίρεση ένα καλάθι του Χάρελ.

Οι γηπεδούχοι, όμως, που ‘χαν και το οριακό προβάδισμα, είχαν 8/8 μέχρι το ζευγάρι του Μπάνκστον στα 16” για το 94-89, σε μια τόσο κομβική παράμετρο.

Άλλωστε η ομάδα του Καστρίτη, είναι η πιο εύστοχη ομάδα της Stoiximan Basket League από τη γραμμή!

Ο Γκάουλντοκ κέρδισε ένα φάουλ -του Χάρελ- για 3 βολές στα 5 δεύτερα, έχασε όμως την πρώτη βολή και μείωσε 94-91.

Στην επαναφορά που είχε ο Άρης στα 5 τελευταία δεύτερα ο Σίτου έκανε φάουλ στον Μπάνκστον που ήταν ο παραλήπτης της πάσας. Ο Σεγούρα ζήτησε “φλόπινγκ”, ο Άρης αντιαθλητικό και αφού εξετάστηκε το ριπλέι δόθηκε -ορθώς- αντιαθλητικό.

Ο Μπάνκστον πήγε για 6η σερί φορά στη γραμμή των βολών, έκανε το απόλυτο και υπέγραψε τη νίκη της ομάδας του μετά το 96-91.

Tα δεκάλεπτα: 23-18, 53-48, 71-69, 98-91