Κολοσσός-Περιστέρι

Στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League προκρίθηκε το Περιστέρι, αφού επικράτησε 88-86 του Κολοσσού στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου με καλάθι του απίστευτου Τζο Ράγκλαντ στα 0’1” και έκανε το 2-0 στη σειρά.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη βρέθηκε στο -16, όμως, χάρη στον τρομερό Ράγκλαντ των 36 πόντων κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και να κλείσει εν τέλει το ραντεβού με τον Ολυμπιακό στους “4” του πρωταθλήματος.

Ο έμπειρος γκαρντ είχε 13/13 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη σε 33:50, ενώ έβαλε και το νικητήριο καλάθι στα 0’1”.

Δείτε το:

Νέιτ Ρένφρο (14π.) και Ζερμέιν Λοβ (12π.), ήταν σχεδόν αλάνθαστοι στα δίποντα (5/6 και 6/6 αντίστοιχα), ενώ ο Τρέβορ Τόμπσον μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, ο Άντριου Γκάουντλοκ ήταν συγκινητικός με 30 πόντους, ο Γιάννης Χατζηνικόλας αποδείχθηκε ευχάριστη έκπληξη (18π.), ο Λόντον Περάντες προσέθεσε 11π.-5ρ. και ο Λούκα Μπραΐκοβιτς 10π.-5ρ.

Ασταμάτητος ήταν ο Γκάουντλοκ στο πρώτο ημίχρονο, όπως φανερώνουν οι 18 πόντοι από 4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 1/1 βολή.

Ο Κολοσσός είχε σταθερά το προβάδισμα, δεδομένου ότι ήταν πολύ καλός στην αμυντική λειτουργία, ιδίως στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το 38-34 μετατράπηκε σε 52-36, αφού οι γηπεδούχοι μέτρησαν 7/13 τρίποντα έναντι μόλις 1/8 των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είδαν και τον Μήτρου-Λονγκ να φτάνει νωρίς στα τρία φάουλ.

Τα προβλήματα για τον Κολοσσό άρχισαν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Γκάουντλοκ υπέπεσε σε δύο γρήγορα φάουλ.

Το Περιστέρι έπρεπε να αντιδράσει. Δεν συνηθίζει να δέχεται 52 πόντους σε 20′. Πράγματι, μέσα σε σχεδόν τρία αγωνιστικά λεπτά, το επιμέρους έγραψε 1-12 και το παιχνίδι ξανάγινε ισορροπημένο.

Ο Γκάουντλοκ είχε σιγήσει, εν αντιθέσει με τον Ράγκλαντ που είχε φτάσει τα εννέα δίποντα και τις τέσσερις βολές σε ισάριθμες προσπάθειες.

Από δικό του τρίποντο, το Περιστέρι προηγήθηκε για πρώτη φορά (56-57) σε ένα τρίτο δεκάλεπτο που ο 34χρονος γκαρντ έβαλε 17 πόντους!

Το επιμέρους 14-29 σήμαινε ότι η εικόνα του αγώνα είχε μεταβληθεί για τα καλά. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με το… σταγονόμετρο. Την ίδια ώρα ο Ράγκλαντ όδευε ολοταχώς προς την 30άρα.

Το Περιστέρι προηγήθηκε με +8 (68-76), ο Κολοσσός αντέδρασε άμεσα (73-76), αλλά οι Ράγκλαντ και Ρένφρο επανέφεραν το +8 (73-81).

Ο φοβερός Χατζηνικόλας κράτησε ζωντανούς τους γηπεδούχους με 6 πόντους και οι Γκάουντλοκ, Μπραΐκοβιτς ισοφάρισαν σε 86-86, αφού στο ενδιάμεσο ο Ρένφρο αστόχησε στο μοναδικό του δίποντο.

Ο Χατζηνικόλας έκανε φάουλ στον Ράγκλαντ για να παγώσει τον χρόνο, όμως, ο έμπειρος γκαρντ πήρε την τελευταία προσπάθεια, έπιασε το τυχερό 13άρι στα δίποντα (13/13) και χάρισε στο Περιστέρι την πρόκριση.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν εκπληκτικό ποσοστό στα δίποντα (31/41), το οποίο κάλυψε τη μεγάλη διαφορά στα τρίποντα (11/24 έναντι 4/16) και τις βολές (21/27 έναντι 14/19).

Επίσης, το Περιστέρι έκανε τέσσερις παραπάνω ασίστ (9-13) και έξι περισσότερα κλεψίματα (3-9), ενώ οι πόντοι στον αιφνιδιασμό ήταν 1-15.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 52-40, 66-69, 86-88