Για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν η Εφές ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης, καθώς στον τελικό του Final 4 της Euroleague, στο Βελιγράδι, νίκησε με 58-57 τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε η αστοχία των δύο ομάδων, ο Τίμπορ Πλάις ήταν ο παίκτης-έκπληξη, που βγήκε μπροστά για την Εφές.

Πέτυχε 17 από τους 19 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, μεταξύ των οποίων κι ένα καθοριστικό φόλοου για το 58-55 στα 65 δεύτερα!

Η Ρεάλ έπεσε στην παγίδα των λίγων ομαδικών της φάουλ στην τελευταία περίοδο, είχε μόνο δύο στα 45 δεύτερα για το τέλος με το σκορ στο 57-58, με αποτέλεσμα να μην κάνει ποτέ επίθεση για να διεκδικήσει τη νίκη!

Είχε 6/33 τρίποντα, μόνο ο Ταβάρες ήταν διψήφιος σκόρερ με 14 πόντους, αλλά τους 12 τους είχε από το πρώτο δεκάλεπτο!

Ο Βασίλιε Μίτσιτς πέτυχε 23 πόντους για την Εφές κι άλλους 10 ο Λάρκιν, όλους στο πρώτο ημίχρονο.

Η εξέλιξη του τελικού

Με τον Αλμπέρτο Αμπάλδε στον Βασίλιε Μίτσιτς, τον Άνταμ Χάνγκα στον Σέιν Λάρκιν κι αλλαγές στην άμυνα παντού, ο προσανατολισμός της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ξεκάθαρος απέναντι στους δύο μεγαλύτερους κινδύνους της τουρκικής ομάδας.

Σε μεγάλο βαθμό στην αρχή ήταν αποτελεσματική η αντιμετώπισή τους, αλλά η Ρεάλ δεν αποκόμισε τα οφέλη που θα μπορούσε, διότι ήταν άστοχη στην επίθεση κι ειδικά στο μακρινό της σουτ, αφού είχε 0/8.

Αυτό που είχε, όμως, ήταν ο Έντι Ταβάρες ο οποίος πήρε πέντε επιθετικά ριμπάουντ και πέτυχε 10 από τους 12 πρώτους πόντους και συνολικά 12 στο δεκάλεπτο.

Με αυτούς η Ρεάλ προηγήθηκε με 15-8 στο 9′ αλλά σε δύο επιθέσεις, στο τελευταίο λεπτό ο Λάρκιν πέτυχε 6 μαζεμένους πόντους κι η διαφορά πήγε στον πόντο 15-14.

Μάλιστα η Εφές προηγήθηκε και με 16-15 στην αρχή της β’ περιόδου με τον Βασίλε Μίτσιτς πριν ο Τζέφρι Τέιλορ πετύχει το πρώτο τρίποντο των Ισπανών, στην 9η απόπειρά τους.

Πλέον ο Σέρβος γκαρντ με τον Λάρκιν είχαν βρει ρυθμό, ωστόσο αυτό που δεν είχε η Εφές ήταν κάποιο τρίτο ή τέταρτο παίκτη να βγει για να πάρουν τις ανάσες και να αντέξουν οι βασικοί της γκαρντ.

Αντίθετα η Ρεάλ έκανε μεγάλο rotation στο πρώτο μισό, κι ο Άντονι Ράντολφ που δεν είχε παίξει στον ημιτελικό με την Μπαρτσελόνα της έδωσε δύο τρίποντα.

Ένα για τη μεγαλύτερη διαφορά της (29-22) κι άλλο ένα στο τέλος του ημιχρόνου, όταν ο Λάρκιν με τον Μίτσιτς είχαν μαζέψει τη διαφορά στους 2 στο τέλος, (31-29), για να γράψει το 34-29.

Το σκληρό παιχνίδι, η νευρικότητα, η τρομερή αστοχία για δύο ομάδες που συνήθως παίρνουν “φωτιά” με το επιθετικό τους παιχνίδι, μετέτρεψαν τον τελικό σε διαγωνισμό αστοχίας στην τρίτη περίοδο. Ήδη στα πρώτα 4 λεπτά της τρίτης περιόδου, το επιμέρους σκορ ήταν 3-2 σε δείγμα τι θα ακολουθούσε.

Αν κι η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε προσωρινά το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι και ξέφυγε με 40-31 με το τρίποντο του Χάνγκα. Η Εφές επανήλθε με τον Τίμπορ Πλάις να πετυχαίνει επτά πόντους σε αυτήν την περίοδο και να είναι ξαφνικά ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Όλη η Ρεάλ έβαλε 8 πόντους στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο κι η υπόλοιπη Εφές 4!

Η μεν Ρεάλ είχε 3/17 σουτ στο τρίτο δεκάλεπτο, η δε Εφές, 3/9, αλλά οι Ισπανοί είχαν προβάδισμα κυρίως λόγω του ριμπάουντ.

Το σκορ έγινε 42-40 κι ο Λάρκιν έχασε την ευκαιρία να το ισοφαρίσει με ένα ζευγάρι βολών που έστειλε στο σίδερο στα 2,8 δεύτερα για τα 30!

Με ένα γρήγορο 5-0 και τον Μίτσιτς να φτάνει στους 20 πόντους, η Εφές πήρε προβάδισμα στην αρχή της τελευταίας περιόδου.

Πλέον κι οι δύο ομάδες έκαναν μυαλωμένο παιχνίδι, ψάχνοντας τις επιλογές τους, χωρίς βιασύνη και για αυτό στο πρώτο πεντάλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου είχαν ήδη σημειωθεί οι πόντοι ολόκληρου του τρίτου. Η Ρεάλ προσπέρασε 50-49 με τρίποντο του Σέρχιο Γιουλ.

Ο Γερμανός ψηλός της Εφές όμως, ο Τίμπορ Πλάις, ήταν σε τρομερή βραδιά. Πρώτα με σουτ από τα 5,5 μέτρα και μετά με “άλει ουπ” πάσα του Μίτσιτς, έστειλε την Εφές στο +3, 53-49! Στα 65 δεύτερα για τη λήξη δε, έκανε το φόλοου σε άστοχη προσπάθεια του Μίτσιτς για το 58-55 της ομάδας του!

Είχε ήδη 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, όπου όλοι οι υπόλοιποι, σκόραραν με αίτηση και πολύ… “αίμα”!

Ο Γιουλ μείωσε με λέι απ 57-58 και με τη Ρεάλ να ‘χει μόνο δύο ομαδικά φάουλ στο δεκάλεπτο, η μπάλα παρέμεινε στα χέρια της Εφές και στα 17,2 είχε ακόμα κι επίθεση για 14”. Ο Λάρκιν αστόχησε σε τρίποντο και η διεκδίκηση του ριμπάουντ κράτησε 3 δευτερόλεπτα, όσα έμεναν για τη λήξη!

Με σκορ 90’s, η Εφές κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τη Euroleague με 58-57!

Η τελευταία ομάδα με back to back τίτλους, ήταν ο Ολυμπιακός, το 2012 και το 2013.

MVP του Final 4, αναδείχθηκε ο Βασίλιε Μίτσιτς και το έπαθλο του το παρέδωσε ο Βασίλης Σπανούλης.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 34-29, 42-40, 57-58